Що заважає створенню Сєвєродонецької ОТГ ?

На це питання намагалися знайти відповідь учасники круглого столу «Обговорення добровільного приєднання громад до міста Сєвєродонецька», який відбувся 9 листопада 2018 року, організованого Координатором проектів ОБСЄ в Україні у співпраці з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Офісом реформ Кабінету Міністрів України та Асоціацією міст України.

У заході взяли участь представники облдержадміністрації, Кремінської, Новоайдарської та Попаснянської райдержадміністрацій, Сєвєродонецької міської ради, Борівської, Мирнодолинської, Сиротинської селищних та Боровенської, Єпіфанівської, Смолянинівської, Чабанівської сільських рад, Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, керівники та експерти Луганського відокремленого підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування, Луганського регіонального відділення Асоціації міст України.

 Жодний з учасників кругового столу не залишився безстороннім до обговорюваної теми. Жваві дискусії дозволили виявити проблемні питання, які заважають приєднанню суміжних громад до Сєвєродонецької міської громади. Як зазначив керівник управління з питань нормативно-правової роботи та децентралізації облдержадміністрації Вадим Лазніков, захід був логічним продовженням того діалогу, який було розпочато в липні поточного року. Тоді відбулись перші наради за участі в.о. Мирнодолинського селищного голови Наталії Верютіної та  Сєвєродонецького міського голови Валентина Казакова, депутатів міської ради за посередництва облдержадміністрації щодо можливості приєднання Мирнодолинської селищної громади до м. Сєвєродонецька. Пізніше це питання обговорювалось на сесії та зборах депутатів міської ради, а 24 жовтня в Мирнодолинській селищній раді відбулась зустріч депутатів Сєвєродонецької міської ради та заступника міського голови Дмитра Лук’янченко з депутатами Мирнодолинської селищної ради. В результаті цієї зустрічі було досягнуто домовленість про створення спільної робочої групи з вивчення можливості приєднання та його наслідків для Мирнодолинської громади.

Круглий стіл дозволив розвіяти деякі міфи та викривлене уявлення про перспективи приєднання суміжних громад до міста обласного значення. Саме такого результату очікували деякі його учасники. І в цьому вже є успіх, – зазначили його організатори.

Виявилось, що багато депутатів Мирнодолинської селищної ради не інформовані про те, які переваги має створення ОТГ, а деякі знаходяться під впливом недостовірної чи необ’єктивної інформації, яку надають посадові особи Попаснянської райдержадміністрації та Мирнодолинської селищної ради. Ще на початку круглого столу голова Попаснянської райдержадміністрації – керівник районної військово-цивільної адміністрації Сергій Шакун виступив проти приєднання Мирнодолинської громади та виявив негативне ставлення до децентралізаційної реформи, а в.о. Мирнодолинського селищного голови Наталія Верютіна залишила захід вже після першої його частини, так і не висловивши свою думку. Натомість депутат Мирнодолинської селищної ради Андрій Москаленко висловив свої міркування щодо можливого приєднання та повідомив, що вперше отримав інформацію про такі можливості.

На думку Вадима Лазнікова це свідчить про те, що є ті, хто не зацікавлений в об’єктивному інформуванні депутатів та жителів громади з питань переваг створення ОТГ. Вони протидіють децентралізації з міркувань втратити посади або адміністративний чи бюджетний вплив. Представник облдержадміністрації переконливо показав на перспективному плані формування ОТГ, що більш раціонального варіанту, як формування Сеєвєродонецької ОТГ, до складу якої включено Мирнодолинську територіальну громаду, немає. Справа в тому, що місто Сєвєродонецьк практично з усіх боків оточене землями Мирної Долини. В зв’язку з цим В’ячеслав Ткачук, депутат Сєвєродонецької міської ради, висловив пропозицію щодо проведення громадських слухань в Мирнодолинській селищній раді за участі депутатів Сєвєродонецької міської ради, представників облдержадміністрації з метою донесення безпосередньо до мешканців громади неупередженої інформації про приєднання до міста.  

Якщо депутатів Мирнодолинської селищної ради доводиться переконувати у перевагах приєднання, то зовсім інше ставлення у депутатів Борівської, Сиротинської селищних та Боровенської, Єпіфанівської, Смолянинівської, Чабанівської сільських рад. Ці місцеві ради ще влітку цього року прийняли рішення ініціювати приєднання до міста Сєвєродонецька, з яким їх поєднують сталі соціально-економічні зв’язки. Жителі цих громад працюють на підприємствах міста, отримують соціальні послуги закладів освіти, охорони здоров’я, тощо.

На сесії Сєвєродонецької міської ради 25 вересня 2018 року розглядалось питання про надання згоди на добровільне приєднання сільських, селищних громад до міської громади. Але рішення не було прийняте в зв’язку з тим, що для цього треба було дочекатися затвердження змін до перспективного плану формування спроможних територіальних громад. Ці зміни було схвалено розпорядженням голови Луганської облдержадміністрації від 02.10.2018 № 723 та направлено на затвердження Кабінету Міністрів України. На жаль, до цього часу урядом ще не прийнято відповідне розпорядження. На це звертали увагу учасники круглого столу. В зв’язку з цим депутати Сєвєродонецької міської ради на позачерговій сесії навіть вимушені були прийняти звернення до народного депутата Курила В.С. з проханням сприяти прискоренню затвердження змін до перспективного плану.

Наталія Бойко, виконавчий директор Луганського регіонального відділення Асоціації міст України та Людмила Євсєєва, консультант з бюджетних питань цієї Асоціації надали докладний аналіз соціально-економічних та бюджетних перспектив створення Сєвєродонецької ОТГ. Цей аналіз дозволяє дійти висновку про те, що від приєднання виграють як Сєвєродонецька, так і приєднані до неї громади.

Начальник відділу ринку та оцінки земель Управління  землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Луганській області Глеб Рудь повідомив про проблеми з проведенням нормативної грошової оцінки земель міста Сєвєродонецька, яка стримується через непогодження Мирнодолинською селищною радою спільних з містом меж. Від цього втрачає міський бюджет, стримується розвиток міста. В зв’язку з цим учасниками дискусії також було висловлено міркування щодо поділу території Мирнодолинської селищної ради на дві частини, одна з яких розташована на лівому березі ріки Сіверський Донець. Однак цей шлях є не тільки тривалим, а й потребує значних коштів на виготовлення землевпорядної документації та знову ж таки – погодження  спільних меж Мирнодолинською селищною радою. Сєвєродонецький міський голова Валентин Казаков навіть запропонував приєднатися Мирній Долині, а вже після приєднання – змінити межі ОТГ, передавши частину земель громади, яка знаходиться на правому березі ріки, іншій громаді, яку буде створено на правобережжі.

Цікавою була дискусія щодо можливості створення Сєвєродонецької ОТГ на першому етапі без Мирної Долини. В цьому питанні думки учасників розійшлися. В’ячеслав Ткачук висловив сумніви в тому, що міська рада підтримає рішення про надання згоди на приєднання Боровенської, Єпіфанівської, Смолянинівської, Чабанівської територіальних громад, якщо не буде ініціативи від Мирнодолинської селищної ради. Така позиція була сприйнята критично більшістю учасників. Микола Рубчак, начальник відділу з питань адміністративно-територіального устрою Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону пояснив, що міській раді ніщо не заважає приєднувати суміжні громади поступово, по мірі виявлення їх ініціативи. Обов’язковою умовою при цьому є наявність спільної межі та відповідність перспективному плану. 

Незважаючи на те, що круглий стіл не вирішив усіх проблем, які існують на шляху приєднання громад до м. Сєвєродонецька, він все ж дозволив почути всі аргументи «за» та «проти», виявити що насправді заважає цьому процесу та розвіяти деякі міфи і перестороги в цьому питанні. Залишається сподіватися, що процес створення Сєвєродонецької об’єднаної громади не зупиниться.