Децентралізація на Луганщині в дії: в громадах починають працювати власні інспектори праці

З ініціативи Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації 20 квітня 2018 року на базі Луганського Центру розвитку місцевого самоврядування за участю представників Головного управління Держпраці у Луганській області проведено семінар для громад та міст обласного значення на тему: «Інспектори праці в органах місцевого самоврядування».

Нагадуємо, що у квітні 2017 року Уряд делегував повноваження державного контролю за додержанням законодавства про працю органам місцевого самоврядування, а саме з тих питань, які прямо впливають на наповненість бюджетів громад: легалізація зайнятості та заробітної плати, демінімізація оплати праці та своєчасність виплати заробітної плати.

На Луганщині інспекційні відвідування інспектора праці заборонені згідно з мораторієм на перевірки, встановленого Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», тому ці функції громадами не виконувалися. Однак, з ініціативи облдержадміністрації, Урядом у березні цього року внесено законопроект, згідно з яким цей мораторій не поширюється на перевірки у сфері праці та зайнятості.

Саме ця перспектива і стала підставою для такої зустрічі із громадами. Представникам громад на семінарі надано роз’яснення та рекомендації щодо механізму покладення обов’язків інспектора праці чи введення нової посади, щодо бажаної кількості та кваліфікації претендентів, роз’яснено особливості та обсяг їх роботи та інше.

Красноріченська та Привільська громади вже прийняли організаційні рішення. Під час семінару було урочисто вручено інспекторам праці цих громад перші в Луганській області посвідчення. На черзі - Чмирівська та Білокуракинська громади.

Відтепер громади Луганщини повинні бути зацікавлені в реалізації інноваційних повноважень, оскільки вони впливають не тільки на збільшення надходжень до місцевих бюджетів, але й забезпечать оперативне реагування на порушення законодавства про працю і зайнятість населення та забезпечать соціальну стабільність на кожній території.

У свою чергу, Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації постійно готовий надавати методичну допомогу громадам, а Головне управління Держпраці у Луганській області, як наглядовий орган - ще й супроводжувати на початку роботи інспекторів праці.

 

Євген Жданов