Прес-центр4 жовтня 2016, 17:10

Децентралізаційний марафон Луганщини коментує створення Нижньодуванської та Містківської об’єднаних громад

Луганське регіональне відділення Асоціації міст України розпочало активну інформаційно-роз’яснювальну кампанію на Луганщині «Децентралізаційний марафон Луганщина – 2016», розпочатий в червні 2016 року по всій Україні. 
Мета марафону - активізація та стимулювання процесу об’єднання і формування спроможних громад.
Про початок «марафону» урочисто оголосили Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Г.Зубко, Перший заступник Глави Адміністрації Президента України В.Ковальчук та Голова Асоціації міст України Київський міський голова В.Кличко. До кінця року ця широкомасштабна акція має охопити всі регіони України. 
Протягом півроку (з червня по грудень) у громадах Луганської області відбудеться близько 50 виїзних заходів, які організує регіональне відділення АМУ, а по Україні – 1000 інформаційних заходів.
В липні в рамках цієї кампанії регіональні консультанти АМУ завітали до Містківської, Сватівської та Нижньодуванської ОТГ, які мають створюватися шляхом об’єднання територіальних громад Сватівського району (Містківська ОТГ ще й сільських рад Троїцького району) по Перспективному плану формування громад Луганської області. 
Основна мета експертів була проінформувати громади про переваги децентралізації, роз’яснити процеси та етапи об’єднання громад, проконсультувати з проблемних правових питань. Особливо сільських голів турбувало питання створення об’єднаних територіальних громад навколо нових адміністративних центрів, наприклад, селища Нижня Дуванка та села Містки. Якщо Сватово - це районний центр, який завжди надавав населенню Сватівського району найбільшу кількість послуг, в якому зосереджена основна інфраструктура району, то наскільки ефективними стануть нові вищезазначені адміністративні центри потенційних об’єднаних громад?
Важливим мотиваційним стимулом та чинником переконання у користі формування Нижньодуванської та Містківської об’єднаних громад є обрахування їх потенційних бюджетів. 
Так, Нижньодуванська ОТГ може утворитися шляхом об’єднання Нижньодуванської сел/р, Арапівської с/р, Верхньодуванської с/р, Новоолександрівської с/р, Оборотнівської с/р, Преображенської с/р, Покровської с/р, Новочервоненської с/р, Тарасівської с/р (7582 осіб) у відповідності до Перспективного плану формування громад Луганської області. У відповідності до бюджетних розрахунків сумарний бюджет всіх громад на 2016 рік складає 9 206 245 грн., у тому числі 6 857 309 без урахування трансфертів. Якщо громада об’єднається вона наростить свої фінансові ресурси і бюджет складатиме 52 537 639 грн., у тому числі без урахування трансфертів (медична, освітня субвенція, базова дотація) – 11 531 503 грн. Нарощування планується за рахунок зарахування податку на доходи фізичних осіб до бюджету об’єднаної громаду у сумі – 2 920 120 грн., плати за землю – 2 124 068 грн., єдиний податок з сільгоспвиробника – 2 890 006 грн., власні надходження – 2 561 917 грн. та інші. На розвиток інфраструктури сфери освіти буде залучено освітню субвенцію у розмірі – 24,4 млн.грн., медичну субвенцію – 6,2 млн.грн., громаді буде виділено базову дотацію у розмірі – 3,2 млн.грн. Таким чином, після об’єднання бюджет на одну особу без урахування трансфертів складатиме – 1521 грн., для порівняння у Новопсковській ОТГ, яка вже функціонує як об’єднана територіальна громада в 2016 році цей показник становить - 1507 грн. 
По Містківській ОТГ, яка має утворитися шляхом об’єднання Містківської с/р, Круглівської с/р, Новоборівської с/р, Петрівської с/р, Рудівської с/р, Світлівської с/р ) (5579 осіб) до об’єднання сумарний бюджет складає – 6 985 421 грн., з урахуванням трансфертів 7 893 101 грн. Після об’єднання бюджет ОТГ збільшиться до 11 036 822 грн., з урахуванням трансфертів 30 142 016 грн. (освітня субвенція – 11 250 300 грн., медична – 3 500 000 грн., базова субвенція - 854 894 грн.) Після об’єднання бюджет на одну особу без урахування трансфертів складатиме – 1979 грн.

Таким чином, можна зробити висновок, що і Містківська і Нижньодуванська потенційні ОТГ мають відповідні фінансові ресурси для здійснення повноважень у разі об’єднання, тобто є спроможними громадами. Але важливіше вони мають ще й ресурси та можливості для нарощування дохідної частини бюджетів через здійснення проектів місцевого економічного розвитку. Для цього необхідно, в першу чергу, розробити Стратегію розвитку ОТГ, яка допоможе об’єднаній громаді залучати додаткові кошти у вигляді різноманітних форм та джерел фінансування на розвиток. А по-друге, створювати сприятливий бізнес-клімат для розвитку малого та середнього бізнесу, підприємництва в сфері сільського господарства, фермерства, сільгосппереробки тощо.

Наталія Бойко, виконавчий директор Луганського регіонального відділення Асоціації міст України