Прес-центр2 листопада 2021, 13:11

Для пацієнтів з розладами психіки та поведінки доступні нові медичні послуги

У 2021 році доступ до ефективного лікування осіб з розладами психіки та поведінки суттєво поліпшено - пацієнти почали користуватись послугами мобільних психіатричних команд та отримувати необхідні ліки безоплатно або з доплатою у рамках програми реімбурсації «Доступні ліки». А це – 30 торговельних назв препаратів. З них 13 є повністю безоплатними.

До 1 жовтня пацієнти купували ці ліки або повністю за власний кошт, або мали пільги в межах місцевих бюджетів. Тобто у кожному регіоні доступ до безоплатних ліків був різним і залежав від фінансової спроможності громади. Відтепер на державному рівні доступ до ліків у пацієнтів із розладами психіки та поведінки однаковий. Ліки можна отримати у будь-якій аптеці, яка має договір з НСЗУ. Вартість відпущених за електронним рецептом препаратів аптеці відшкодує Національна служба здоров’я України.

Для яких діагнозів передбачені безоплатні ліки за напрямом «Розлади психіки та поведінки»?

В програму реімбурсації включені ліки для лікування діагнозів «Шизофренія, шизотипові стани та маревні розлади», «Розлади настрою [афективні розлади]», «Невротичні, пов'язані зі стресом та соматоформні розлади» – це основні діагнози, які має більшість пацієнтів із психічними розладами. 

Препарат N включений в «Доступні ліки» для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії? Яка сума доплати?

Назву препарату перевіряти у Реєстрі лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 01 жовтня 2021 року за посиланням: https://moz.gov.ua/uploads/6/33230-dn_2077_27_09_2021_dod.pdf

Сума доплати - в останній колонці (№16).

Як отримати ліки за програмою «Доступні ліки»?

Щоб скористатися  програмою «Доступні ліки» потрібно відвідати свого лікуючого лікаря – невролога чи психіатра. Це необхідно, щоб лікар створив індивідуальний план лікування і вніс його в електронну систему охорони здоров’я.

Якщо ви не маєте лікуючого лікаря – потрібно його обрати в будь-якому медичному закладі, який має договір з НСЗУ за напрямом амбулаторної допомоги та відповідного фахівця.

Щоб потрапити на первинну консультацію до невролога для встановлення діагнозу та складання індивідуального плану лікування безоплатно, потрібно електронне направлення. Його зможе виписати ваш сімейний лікар.

Для звернення до психіатра електронне направлення не потрібно.

Електронний рецепт для пацієнтів із епілепсією, невротичними розладами зможе виписати невролог або психіатр, в тому числі і дитячі лікарі за цими спеціальностями.

Електронний рецепт для пацієнтів із психічними розладами виписуватиме виключно психіатр, у тому числі і дитячий.

Сімейні лікарі електронні рецепти за напрямами «Розлади психіки та поведінки» та «Хвороби нервової системи» не виписують.

В індивідуальному плані невролог або психіатр фіксує встановлений діагноз та призначення відповідних ліків.

Надалі на основі індивідуального плану лікування буде формуватися електронний рецепт. З електронним рецептом пацієнт обирає будь-яку аптеку, в будь-якому регіоні країни, яка має договір з НСЗУ за таким напрямком реімбурсації. 

Як знайти аптеку, де можна отримати безоплатно ліки від розладів психіки, поведінки?

Аптеку у вашому населеному пункті можнай знайти на дашборді НСЗУ. Зайдіть в розділ «Е-дані». Далі оберіть «Аналітичні панелі (дашборди)».

Оберіть дашборд з назвою «Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобі».

Перед вами відкривається аналітична панель з картою. У полях зліва оберіть потрібну область. Нижче - ваш населений пункт. І в пункті «Тип договору» – «Розлади психіки й поведінки та епілепсія».

За обраними фільтрами з’являться аптеки на карті вашого населеного пункту з адресою та номерами телефонів.