Прес-центр3 вересня 2020, 16:09

Майже 75 відсотків від загального обсягу продукції реалізовано малими та середніми підприємствами Луганщини, – брифінг

Про розвиток та підтримку малого та середнього бізнесу в області на пресбрифінгу розповіла заступник директора Департаменту економічного розвитку, зовнішньоекономічної діяльності та туризму облдержадміністрації Людмила Ахтирська.

Вона зазначила, що загалом у цьому сегменті зайнято 86,4 тисяч осіб, тобто 28,4% до кількості зайнятих у регіоні або 89,6 % в підприємництві.

Малими та середніми підприємствами реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 31,8 млрд гривень, у загальному обсязі по області – 74,5 %.Частка надходжень від суб’єктів МСП до бюджетів усіх рівнів складає 83 %.

Сьогодніна Луганщині діє 23632 суб’єкти МСП: 202 середні, 454 малі, 3072 мікропідприємства, 19 904 фізичні особи – підприємці.

Протягом першого півріччя поточного року за рахунок МСП в області створено 1786 робочих місць.

У сільському, лісовому та рибному господарстві задіяні 28,7 % підприємств, в оптовій, роздрібній торгівлі та ремонтом автотранспортних засобів і мотоциклів займаються 19,4 %, у промисловості – 15,2 %, у будівництві й транспортній галузі діють відповідно 7,9 % і 4,7 %, послуги надають 24 % підприємств.

Підтримка підприємництва в області здійснюється відповідно до заходів Регіональної цільової програми розвитку та підтримки малого і середнього підприємництва на 2018-2020 роки та аналогічних місцевих програм.

На реалізацію заходів Програми за три роки використано 14,5 млн  гривень з різних джерел фінансування.

Стосовно фінансової підтримки бізнесу Людмила Ахтирська зазначила, що з лютого працює державна програма «Доступні кредити 5-7-9 %» для підприємців. Тож, вони вже отримали кредити за пільговими відсотками на 5,1 млн гривень.

Програма «FinancEast» реалізується в рамках проєкту «Підтримка Європейського Союзу для Сходу України», що фінансується Німецьким державним банком розвитку (KfW) через Німецько-Український Фонд (НУФ). За І півріччя фінансову підтримку у вигляді субсидій і компенсацій отримали 36 суб’єктів мікро-, малого та середнього підприємництва області для реалізації 43 інвестиційних проєктів. Загальна сума допомоги – 73,4 млн гривень, вже отримано – 48,3 млн гривень.

Крім того,для фермерів з державного бюджету надходить часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва – підприємці Луганщини отримали компенсацію на загальну суму 18,7 млн гривень.

Спікер повідомила, що наразі в області реалізуються 5 проєктів міжнародної технічної допомоги, які спрямовані на стимулювання зайнятості населення, започаткування та розширення власної справи. Донорами виступають Європейський Союз, Японія, Агентство США з міжнародного розвитку(USAD), Програма розвитку ООН в Україні.

Як приклад, за результатами проведених у 2019 році Програмою розвитку ООН двох конкурсів серед суб’єктів МСП Луганської та Донецької областей,  підприємці регіону отримали78 грантів на загальну суму 11,3 млн гривень.

Також Людмила Ахтирська нагадала,що зареєструвати ФОП можна у будь-якому ЦНАПі країни, а юридичну особу – в межах області, для зручності запроваджена онлайн реєстрація через «Он-лайн будинок юстиції» або державний портал «Дія». 

Вона зауважила, що інфраструктура підтримки підприємництва представлена 9 бізнес-центрами, 19 кредитними спілками, Луганським відділенням Українського державного фонду підтримки фермерських господарств та 41 громадською організацією підприємців.

Облдержадміністрація постійно інформує підприємницькі структури про можливу співпрацю з українськими та міжнародними компаніями і підприємствами, участь у форумах, торгово-економічних місіях, виставках, ярмарках, тренінгах, навчальних та грантових програмах.

Для оперативного вирішення актуальних питань, які стосуються підприємницької діяльності, в області працюють телефони «гарячих ліній», утворені при міських радах та райдержадміністраціях, при райдержадміністраціях працюють виїзні консультаційні пункти.