Прес-центр27 жовтня 2021, 11:10

Наше завдання – мінімізувати ризики для області, – Наталія Романенко на засіданні протиепізоотичної комісії

Заступник голови облдержадміністрації Наталія Романенко провела засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Луганській обласній державній адміністрації.

«Питання, які ми винесли на розгляд засідання Комісії, як ніколи стали актуальними для нашого регіону і в цілому для України та потребують оперативного невідкладного реагування з боку органів державної влади, територіальних органів виконавчої влади, установ та організацій, причетних до організації та виконання заходів. Адже заходи, пов’язані з ліквідацією небезпечних захворювань, призводять до значних економічних збитків не лише у одній окремій галузі, а й сільському господарству та економіці всієї України в цілому. Наше завдання – мінімізувати ризики для області, які виникають під час спалахів інфекційних захворювань тварин та птиці», – зазначила Наталія Романенко.

Більш детально про епізоотичну ситуацію на території Луганської області щодо грипу птиці, сказу плотоядних, африканської чуми свиней та сибірки доповів головний державний ветеринарний інспектор – в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Луганський області Андрій Хорошко.

За його словами, протягом останніх років епізоотична ситуація щодо грипу птиці на території Європейських держав та в цілому в світі значно ускладнилась.

У 2020 році в Україні зареєстровано дев’ять випадків грипу птиці, в 2021 році 12, зокрема в Луганській області – один. У жовтні поточного року зареєстровано спалах грипу птиці у селі Новобіла Білолуцької селищної ради.

Було проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Старобільській райдержадміністрації, рішенням якої затверджено План заходів щодо ліквідації та недопущення розповсюдження захворювання грипу птиці, відповідно якого працювало чотири робочі бригади у складі спеціалістів ветеринарної медицини, представників місцевого органу самоврядування, Національної поліції та Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Загалом, з метою профілактики інфекційних хвороб птиці на території Луганської області управліннями Держпродспоживслужби та державними установами ветеринарної медицини на місцях здійснюється низка заходів.

Щодо сказу тварин епізоотична ситуація в області залишається напруженою, але має тенденцію на покращення. Основним джерелом і резервуаром збудника інфекції є дикі хижаки та здичавілі тварини. В 2020 році через контакт із червоною лисицею захворіло на сказ 12 домашніх тварин, в 2021 – 11.

З метою викоренення сказу та стабілізації епізоотичної ситуації в області постійно вживаються вичерпні заходи: проводиться безкоштовна вакцинація проти сказу усіх сприйнятливих домашніх та сільськогосподарських тварин, починаючи з 2015 року, щорічно проводиться відстріл хижих та шкідливих тварин на території лісомисливських угідь та навколо населених пунктів області, інформація про небезпеку сказу та необхідність вакцинації тварин, регулярно доводилася населенню через засоби масової інформації на обласному та місцевих рівнях, проведено кампанії з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу.

Епізоотична ситуація щодо африканської чуми свиней (далі – АЧС) на території України залишається складною. У Луганській області в поточному році спалах захворювання зафіксовано 10 серпня у селі Журавське Міловської селищної ради. На засіданні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії затверджено План заходів щодо ліквідації, недопущення поширення та профілактики. Після проведення всього комплексу заключних ветеринарно-санітарних заходів оздоровлено неблагополучний пункт щодо АЧС та згідно рішення ДНПК знято карантин.

З метою недопущення потрапляння збудника АЧС на територію області, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Луганській області, за підтримки облдержадміністрації вживаються заходи з оперативного контролю, керівництва та координації діяльності органів місцевого самоврядування, державних служб, підприємств, установ.

Окремим нагальним питанням є епізоотична ситуація щодо сибірки – дуже небезпечного, спільного для людей та тварин інфекційного захворювання. Проте Луганська область є благополучною щодо сибірки тварин протягом останніх дев’ятнадцять років, але загроза виникнення хвороби на території області залишається.

За результатами засідання комісія вирішила вжити заходів з профілактики та  недопущення хвороб територією області.