Прес-центр5 травня 2017, 14:05

Нове законодавство забезпечить докорінне реформування освітньої галузі, вихід на європейські принципи та моделі – Президент

Президент Петро Порошенко подав до Верховної Ради проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо особливостей доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг», який забезпечить продовження розвитку інклюзивної освіти в Україні.

Підписуючи подання, Глава держави назвав цей законопроект надзвичайно актуальним, адже нині в Україні 10 % дітей потребують врахування своїх особливостей в освітньому процесі.

Петро Порошенко висловив переконання, що підтримка інклюзивного навчання на законодавчому рівні не лише демонструватиме запровадження європейських підходів у розвитку освіти в нашій державі, а й сприятиме вирішенню багатьох питань, що виникали у контексті забезпечення доступу дітей з особливими освітніми потребами до навчального процесу в школах.

Законопроектом передбачається навчання осіб з особливими освітніми потребами у загальноосвітніх навчальних закладах, які найбільш зручні для дитини та найближчі за місцем проживання. Також вперше на законодавчому рівні визначаються терміни «особа з особливими освітніми потребами», «індивідуальна програма розвитку» та «корекційно-розвивальні та психолого-педагогічні послуги». Найголовніше, що забезпечує законопроект, фінансування навчання осіб з особливими освітніми потребами за рахунок коштів субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам.

Петро Порошенко також переконаний, що реформування освіти, поліпшення умов навчання та впровадження інклюзії мають бути пріоритетними для громад, які отримали більше коштів та повноважень завдяки децентралізації. «В окремих територіальних громадах бюджет зріс у сім разів, у десятки разів зросла програма розвитку. Серед пріоритетів використання цих коштів, замість того, щоб вони були на депозитах, має бути забезпечення реформування, модернізація шкіл, яка б передбачала особливості розвитку цих дітей. Нічого важливішого за це бути не може, бо це 100 % інвестиції в майбутнє», - наголосив він.

Глава держави також зазначив, що завдяки проведеним консультаціям з Уповноваженим Президента з питань людей з інвалідністю Валерієм Сушкевичем, Уповноваженим з прав дитини Миколою Кулебою, активній роботі над законопроектом Міністра освіти і науки Лілії Гриневич та Голови Благодійного Фонду Порошенка пані Марини, вдалося сформувати потрібний і якісний законопроект.

Президент закликав народних депутатів підтримати у найближчі парламентські тижні цей проект Закону, а також новий закон «Про освіту», який має бути винесений на розгляд парламенту у другому читанні.

«Думаю, що народні депутати почують щире звернення щодо підтримки законопроекту про інклюзивну освіту і закону «Про освіту» в другому читанні і ми будемо мати можливість розпочати новий навчальний рік уже з новим, дуже важливим, європейським законодавчим забезпеченням», – зазначив він.

У свою чергу, Міністр освіти і науки Лілія Гриневич назвала важливими обидва законопроекти. Закон про інклюзивну освіту пропонує реальне рішення щодо зміни системи роботи із дітьми з особливими освітніми потребами, а Закон «Про освіту» – запускає багатопланову, змістовну реформу української школи, зазначила вона.

Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба повідомив, що на виконання доручення Глави держави вже завершено роботу над планом дій щодо деінституалізації.

Марина Порошенко назвала законопроект про інклюзивну освіту надзвичайно важливим і також звернулася до депутатів з проханням про підтримку. «Я хочу наголосити на нагальній необхідності його прийняття Парламентом, адже за ним стоїть доля майже одного мільйона дітей України. І кожен із них – це частина нашого спільного майбутнього», – сказала дружина Президента.

За її словами, документ надасть державні гарантії для отримання якісних освітніх послуг особам з особливими освітніми потребами за принципом «школа для всіх».

«Саме таке навчання є основою недискримінації та залучення до освітнього процесу всіх його учасників. Діти можуть ходити в школу, а не бути закритими у чотирьох стінах, як це відбувається за індивідуальної форми навчання. Мати друзів, а не бути ізольованими від суспільства. Розвиватися і відчувати себе потрібними, а не чекати на допомогу ззовні і жити самостійним і повноцінним життям», – констатувала вона.

«Це ті прості істини, про які мріють діти з інвалідністю та їх батьки. І ми можемо зробити їх мрії реальністю. Для цього достатньо проголосувати «за» проект закону про особливості доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг. І я звертаюся до наших парламентарів, щоб вони підтримали і цей законопроект, і законопроект про освіту. І дійсно, тоді ми можемо розраховувати на краще майбутнє наших дітей», – закликала Марина Порошенко.

http://www.president.gov.ua/news/nove-zakonodavstvo-zabezpechit-dokorinn...