Прес-центр6 жовтня 2017, 13:10

Отруєння грибами небезпечне для життя

У 2017 році проходження грибного сезону в Україні відзначилось збільшенням випадків отруєнь дикорослими грибами. Найбільша кількість отруєнь припала на вересень. Аналіз, проведений Українським центром з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України, свідчить, що в Україні на 1 жовтня було зареєстровано 157 випадків харчових отруєнь, що викликані дикорослими грибами, з кількістю постраждалих 242 особи (з них 13 летальних випадків). Серед потерпілих зареєстровано 43 дитини (5 з яких померли). Всі випадки були зареєстровані у побуті. 

Слід відзначити, що у цьому році найбільша кількість отруєнь була пов’язана з вживанням сироїжок (53 постраждалі), які раніше вкрай рідко ставали причиною таких ускладнень.

Багато отруєнь було викликано грибами, які потерпіли називали «схожими на їстівні» аж до білих грибів. Цей феномен можна розглядати, як повне незнання дикорослих грибів. Якщо раніше отруєння були пов’язані переважно з отруйними грибами, то тепер спектр грибів значно розширився, на що треба звернути серйозну увагу.

В минулі роки найчастіше смертельні випадки були пов'язані з помилковим вживанням замість їстівних та умовно їстівних грибів блідої поганки. Цього річ причиною летальних випадків стали, крім блідої поганки, сироїжки, печериці, так звані голубінки, зонтики, решітки, «кури» та невідомі гриби. Слід прийняти до відома можливість накопичення токсичних речовин в грибах із навколишнього середовища.

Найбільше насторожує медиків те, що постійно серед отруєних грибами хворих є діти. Слід пам'ятати, що страви з грибів важкі для перетравлення. Їх не повинні вживати діти, люди з захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки чи з хронічними захворюваннями внутрішніх органів. 
Для того, щоб уникнути отруєння дикорослими грибами,
необхідно досконало знати гриби і розуміти, що від ваших знань залежить життя ваше та ваших близьких.

Симптоми грибного отруєння різні:

1. Характерні ознаки отруєння – нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла – з'являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв із сироїжок, недоварених осінніх опеньків, сатанинських грибів, несправжніх дощовиків. Такі отруєння здебільшого не призводять до летальності, однак можуть мати серйозні наслідки для системи травлення, тому легковажити не можна.

2. Симптоми отруєння – галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності – з'являються через пів-дві години після вживання червоних мухоморів, волоконниць, отруйні речовини яких вражають нервову систему. Людина захлинатиметься від нападів сміху і потерпатиме від галюцинацій. Може навіть знепритомніти. Якщо постраждалому не надати медичну допомогу у перші години, то врятувати його життя складно.

3. Найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів білого і смердючого, сморжів і деяких інших грибів. Підступність їх у тому, що отрута, потрапивши до шлунку, протягом тривалого часу (до 3-х діб) може не викликати жодних симптомів. Ознаки отруєння можуть з’явитися лише тоді, коли у шлунку не залишиться жодного сліду від грибів, а людина вже й забуде, що їх їла. Запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг – все це виникає, коли отруйні речовини досягнуть мозку.

Щоб не отруїтися дикорослими грибами:

1. Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.

2. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.

3. Якщо ви все ж вирушили до лісу збирати гриби, то обов'язково врахуйте наступне:

- ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте, остерігайтеся пластинчатих грибів;
- не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях;
- під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини;
- уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі;
- не вживайте сирих грибів;
- відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох) протягом 30 хвилин;
- готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.

Не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.

Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі):

- негайно викликайте «швидку допомогу». До її приїзду промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Також потрібно вжити багато рідини;
- навіть при полегшенні стану обов'язково зверніться до найближчої лікувальної установи;
- недоїдених грибів не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.

Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

Бережіть своє здоров'я та життя, рідних і близьких вам людей!