Прес-центр19 червня 2020, 13:06

Підприємниця зі Сватового розвиватиме зелений туризм на своїй пасіці

Заради пасіки Ірина Васильєва два роки тому залишила роботу в Сватівській райдержадміністрації на Луганщині. Зараз уся її родина займається бджільництвом.

Цій справі її родина присвятила багато років. Прадід пані Ірини у 1930-ті роки був головою колгоспу. Під час Голодомору він дозволив односельцям збирати у полі колоски, за що потрапив під дію закону «про п’ять колосків». Прадіда позбавили посади і відправили працювати на колгоспну пасіку.

«Ця пасіка і врятувала тоді моїх предків від голоду. На пасіці було близько 100 вуликів, прадід доглядав за бджолами. У нього було дев’ять дітей. Завдяки меду усі вони вижили у ті страшні часи», – розповідає Ірина Васильєва родинну історію.

Ірина разом із чоловіком Ігорем стала розвивати пасіку. Вони мають вже понад 10 років бджільництва. Колись у них було 5 вуликів, зараз – 320.

Два роки тому її родина зареєструвала торгову марку «Медове джерело». Пані Ірина вирішила: треба створювати продукт з більшою доданою вартістю, а не продавати мед бочками. Так у них з’явився мед з горіхами і сухофруктами. Її донька Оксана виготовляє натуральну косметику на основі продуктів бджільництва. Також пропонують набори трав’яного чаю до медових солодощів. Зараз більшість продажів – через соціальні мережі.

«На нашій пасіці ростуть волоські горіхи, багато фруктових дерев. Ми вирішили додавати їх до меду. Так отримуємо більшу додану вартість за свій продукт. Ми маємо три види меду – травневий, різнотрав’я, соняшниковий. В залежності від виду меду додаємо різні добавки. Розробили етикетку, закупили тару, придумали, які сухофрукти додати. Зараз продаємо такі медові мікси. Продавати мед бочками невигідно, варто створювати власний продукт, фасувати його, красиво подавати клієнтам. На ярмарках та фестивалях завжди багато розпродаємо», – ділиться Ірина Васильєва.

Пасіка родини Васильєвих розташована у селі Зміївка на території Сватівського зоологічного заказника. Для власного відпочинку там облаштували дерев’яний будиночок, де відпочивають під гудіння бджіл.

Із травня 2020 року Ірина бере участь у програмі менторської підтримки малого бізнесу від Проєкту  USAID «Економічна підтримка Східної України». Вона отримує індивідуальні консультації і планує розширити власну справу – запустити цех з переробки меду і облаштувати місце для відпочинку туристів.

Ментор Олена Набокова порадила розивати цей напрям і запрошувати на пасіку місцевих школярів, туристів.

«Я вважаю, що це перспективно. У вересні, коли мед вже викачали, менше роботи, але ще тепло і можна прийти на пасіку. Школярам цікавіше так вивчати біологію. Також можна проводити майстер-класи, пропонувати туристам сувеніри, продукти бджільництва безпосередньо на пасіці. Це все сприятиме розвитку зеленого туризму на Луганщині», – каже Олена Набокова.

Грантова та освітня допомога підприємцям на Сході України надається Проєктом USAID в рамках інформаційної кампанії «Схід економічних можливостей». Кампанія покликана привернути увагу всієї України до потреб і можливостей Сходу, адже ще ніколи у регіоні не було стільки ініціатив, покликаних покращити рівень життя населення, розвивати бізнес у перспективних галузях економіки, відновлювати інфраструктуру. Ще ніколи не було стільки проєктів, готових залучати інвестиції та допомагати стати регіону сильним, креативним та привабливим для роботи й життя.