Прес-центр3 липня 2022, 15:07

Рекомендації та шляхи повернення в Україну у разі примусової депортації громадян України на територію рф

Повернутися в Україну депортованим непросто, однак це можливо.

За даними Мінреінтеграції, внаслідок примусового вивезення військовими рф з тимчасово окупованих та заблокованих міст України близько 1 млн 200 тисяч українських громадян, з яких 240 тисяч дітей.

Усім, хто був примусово депортований із України і бажає повернутися назад, варто знати певні правила/рекомендації, які не тільки допоможуть створити безпечні умови переміщення до та перебування в росії, але і пришвидшать процес повернення на Батьківщину.

Рекомендації, яких слід дотримуватися під час (у процесі) примусової депортації із території України:

1. Дуже важливо зберегти документи, які посвідчують вашу особу.

Відтак, за можливості не варто передавати свій паспорт громадянина України іншим особам під час та після виїзду з території населених пунктів, де ведуться бойові дії. Уникайте маніпуляцій з паспортом (якщо це можливо, не дозволяйте ставити позначки, печатки, вносити письмові дані та ін.).

2. Доцільно мати при собі копії власного паспорту громадянина України та інших рідних/членів сім’ї (чи будь-яких інших документів, що посвідчують особу). Це можуть бути як звичайні паперові, так і електронні копії. Такі документи слід сховати у надійному місці поміж своїх речей.

Електронні копії документів, що посвідчують особу, є одним із найбільш надійних способів збереження при собі відповідних даних. Це можуть бути скан- чи фотокопії.

Щоб відсканувати документи, сьогодні не обов’язково мати доступ до сканера. Переважна більшість сучасних смартфонів оснащені програмами, що здатні за допомогою камери створювати файли у форматі pdf. У разі відсутності таких можливостей, можна зробити звичайні фото на телефон.

Скан-копії та/або фото документів варто не просто зберігати на якомусь конкретному пристрої (зокрема, телефоні чи флеш-накопичувачі), а направити на власну електронну адресу (електронну адресу рідних), доступ до якої не обмежуватиметься використанням конкретного девайсу.

Доцільність таких дій обумовлена тим, що електронні пристрої мають ризик вийти з ладу, або ж відсутність електропостачання може унеможливити/ускладнити процес заряджання акумулятора. Крім того, на жаль, але під час примусового вивезення осіб за межі України, останні не застраховані від протиправного вилучення у них майна, в тому числі, електронних пристроїв, що зберігають певну інформацію.

3. Спробуйте не підписувати жодних документів, це допоможе швидше повернутися в Україну.

4. За можливості намагайтеся відмовитися від поїздок до таборів.

Як себе поводити у так званому «фільтраційному таборі»?

Фільтраційні табори – спеціальні місця для перевірки громадян України, здебільшого розташовані поблизу міст Донецька та Луганська. Там примусово депортованих українців перевіряють на «благонадійність» чи «неблагонадійність» перед подальшим вивезенням на територію рф.

Усім тим, хто опинився у таких місцях, радимо наступне:

перед проходженням так званої перевірки слід видалити всю «підозрілу» інформацію зі свого смартфону, ноутбуку чи іншого носія інформації: обговорення політичних питань, бойових дій, фото військової техніки та руйнувань. Варто вийти з чатів, де обговорюються (обговорювалися) новини, безпосередньо пов’язані із військовим вторгненням рф. Слід відписатися від такого роду каналів;
у разі використання кількох месенджерів, доцільно залишити на телефоні найменш активний або ж взагалі видалити їх;
варто встановити двофакторну аутентифікацію на телефоні та на всі додатки з соцмережами;
у разі проведення допиту необхідно поводитися максимально нейтрально, не вестися на провокації, не обговорювати політичні питання та не вступати у відповідні розмови/дискусії.

Як повернутися в Україну депортованим на територію росії?

Куди звертатися за допомогою?

Щонайперше, необхідно вийти на зв’язок та передати компетентним органам України інформацію про себе та про бажання повернутися в Україну.

Зв’язки та комунікації можна встановити через найближчі посольства України в сусідніх державах або державах можливого транзитного проїзду.

Крім наведених контактних даних посольств (консульств), повідомити про протиправну депортацію можна:

на електронну адресу Мінреінтеграції: info@minre.gov.ua та на «Гарячу лінію» за номером телефону: 0800-75-01-07;

на електронну адресу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини hotline@ombudsman.gov.ua чи на «гарячу лінію» за номером телефону: 0800-50-17-20 (цілодобово).

Крім того, намагайтеся вийти на контакт зі своїми друзями / знайомими / рідними, які можуть повідомити інформацію про вас українській стороні.

Що необхідно повідомити під час встановлення зв’язку з Україною:

ідентифікуючі особу дані (серед яких, ПІБ, дата народження, адреса реєстрації місця проживання та ін.);

контактну інформацію, що може забезпечити встановлення зв’язку із особою, яка потребує допомоги (номери телефонів, електронні адреси, сторінки в соціальних мережах);

дані про напрямок руху, за яким здійснюється протиправна примусова евакуація за межі державного кордону України;

дані про місцезнаходження, зокрема: назви області, населеного пункту, вулиці, номер будинку (у випадку відсутності точних даних про назву населеного пункту, точної адреси місця знаходження, слід максимально детально і повно описати характерні ознаки місця перебування, місцевості, наявність певних визначальних об’єкти).

Виїхавши із території рф на територію іншої держави, процес повернення в Україну буде значно швидшим і безпечнішим.

Простіше всього вибиратися з росії, якщо у вас є біометричний паспорт та гроші на авіаквитки. У цьому випадку достатньо купити квиток до Стамбула. Звідти можна летіти куди завгодно.

Якщо у вас немає закордонного паспорту, а лише внутрішній у вигляді ID-картки – доведеться вибиратися по землі. Існують два основних шляхи: південний та північний. Південний веде через Владикавказ у Грузію, і далі через Туреччину до Болгарії і Румунії. Північний – через Латвію чи Естонію до Польщі.

Якщо у вас є лише паспорт взірця 1994 року у вигляді «книжечки», чи українське свідоцтво про народження, виїжджати можна лише «північним коридором». Також можна спробувати в’їхати у Польщу чи Литву через Білорусь.

Рекомендації Мінреінтеграції щодо маршрутів виїзду з рф:

ВАРІАНТ «РОСІЯ – ЕСТОНІЯ»

Виїзд з території рф через естонський кордон, перепускний пункт Івангород – Нарва.

Щоб доїхати до пропускного пункту необхідно дістатися до Санкт-Петербурга, наприклад потягом, а звідти – до Івангорода (2 год в дорозі).

З Нарви можна дістатися до Таллінна за 2 години (для громадян України проїзд безкоштовний).

Консультацію та допомогу можна отримати:

в Таллінні в офісі Естонської ради у справах біженців (Liivalaia 28) з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 17:00;

тел. +37-258-81-13-11 (з 10:00 до 17:00);

e-mail: dopomoha@pagulasabi.ee

Інформація для українців, які прибули до Естонії:

тел. +3-726-00-12-47 або 12-47;

Tallinn: Niine 2 (08:15 – 17:00, з понеділка по п’ятницю), тел. +3726-00-06-77 (09:00 – 17:00);

Pärnu: Pikk 18 (цілодобово), тел. +372-53-49-99-11 (цілодобово);

Tartu: 1) Mõisavärava 1 (Raadimõisahotell (цілодобово), тел. +37-25-53-77-05-88 (цілодобово); 2) Riia 179a (цілодобово), тел. +37-25-53-77-05-88;

ВАРІАНТ «РОСІЯ – ЛИТВА»

Найлегший спосіб виїхати з росії до Риги (Латвія) чи Вільнюса (Литва) – скористатися послугами автобусних пасажирських перевезень Ecolines. Квитки на рейси можна придбати на сайті Ecolines.

Інформаціята допомога в Литві:

Департамент міграції: тел. +370-5-271-7112, e-mail: info@migracija.gov.lt, інформація www.migracija.lrv.lt

Литовський Червоний Хрест (гуманітарна допомога, інформація, відновлення родинних зв’язків): Юозапавичяуса вул. 10А, LT-09311 Вільнюс, тел. +370-5-212-7322, E-mail: info@redcross.lt,  www.redcross.lt 

Карітас Вільнюської архієпархії (гуманітарна допомога): вул. 39, Вільнюс, тел. +370-673-24-225, E-mail: kulturanamai@vilnius.caritas.lt 

Мальтійський орден (гуманітарна допомога): пр. Гедиміно, 56В, Вільнюс, тел. +370-5-249-73-04, www.maltieciai.lt, facebook.com/maltieciai

Продовольчий банк (продовольча підтримка): вул. 54, Вільнюс, тел. +370-686-44244, E-mail: info@maistobankas.lt, facebook.com/maistobankas 

Рятуйте дітей (допомога дітям та вагітним): вул. 39, Вільнюс, тел. +370-5-261-0815, E-mail: info@savethechildren.org 

Проживання для приймаючих сімей: тел. 18-27, www.stipruskartu.lt