Прес-центр8 серпня 2017, 16:08

Жоден пенсіонер не постраждає від реформи – брифінг для ЗМІ

Сьогодні, 8 серпня, начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Ольга Шарунова під час брифінгу розповіла про реформування пенсійної системи України.

За словами доповідача, одним із основних завдань соціально-економічної політики держави є створення умов для ефективного функціонування системи пенсійного забезпечення. У свою чергу, працездатне населення має бути впевненим у тому, що при досягненні пенсійного віку рівень пенсійних виплат буде достатнім для підтримки гідного рівня життя.

Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо актів України щодо підвищення пенсій» (№ 6614) пропонує зміни до 32 законодавчих актів. Закон має набути чинності з 1 жовтня 2017 року – частково, а з 1 січня 2018 року – у повному обсязі.

Ольга Шарунова зазначила, що вже з 1 жовтня 2017 року завдяки механізму осучаснення підвищаться пенсії для 9 мільйонів осіб. Одночасно з цим буде відновлено виплату пенсій працюючим пенсіонерам у повному розмірі.

Джерелом фінансування підвищення пенсій з 1 жовтня стануть додаткові надходження від запровадженого з 1 січня цього року подвоєного розміру мінімальної заробітної плати з 1 600 до 3 200 грн. Це дозволило збільшити надходження коштів від сплати єдиного внеску за 7 місяців 2017 року на 13,5 млрд грн, у тому числі до Пенсійного фонду на 11,5 млрд грн.

Пенсійна реформа передбачає впровадження прозорих та зрозумілих правил визначення розміру пенсійних виплат. Так, за новими правилами, на пенсію впливатимуть:

 середня заробітна плата застрахованої особи. При розрахунку пенсії до уваги береться персональна заробітна плата особи за всі періоди роботи, починаючи з 1 липня 2000 року;

 середня зарплата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за даними Пенсійного фонду України, за попередні 3 роки. За 2014–2016 рр. – у розмірі 3764,4 грн (на сьогодні для 8,2 млн осіб пенсія розрахована за застарілим показником зарплати – 1198 грн за даними 2007 року);

 тривалість страхового стажу, протягом якого особа сплачувала пенсійні внески. Трудовий стаж до 2000 року враховується на рівні зі страховим.

Запровадження обов’язкової щорічної індексації пенсій з 2021 року, яка відбуватиметься шляхом збільшення (перерахунку) середньої зарплати, з якої обчислено пенсію, не менш як на 50 % зростання середньої зарплати за 3 попередні роки та не менш ніж на 50 % зростання індексу споживчих цін за попередній рік. У 2019–2020 рр. індексація пенсій здійснюватиметься за окремим рішенням Кабінету Міністрів України.

Відміна спеціальних пенсій – скасування особливих умов призначення пенсій для усіх, крім військовослужбовців та працівників підприємств зі шкідливими умовами виробництва. Крім того, до 1 жовтня поточного року буде підготовлено окремий законопроект про осучаснення пенсій військовим та протягом 6 місяців з дати прийняття закону розроблено законопроект про запровадження професійної пенсійної системи (для окремих категорій професій, які нині мають пільгові умови пенсійного забезпечення).