Прес-центр14 червня 2022, 13:06

Червоне - то любов. Чому донорство крові під час війни стало ще однією лінією оборони України

14 червня у всьому світі відзначають День донора крові.

Під час воєнних дій донорська кров – ледь не єдиний спосіб врятувати бійця, який зазнав поранення. 

«В реаліях сьогоднішньої війни, де ворог переважає у силі та техніці, ми, українці в тилу, повинні робити все від нас залежне, аби зберегти життя кожному бійцю. Крім того, варто не забувати й про цивільних, які стають жертвами ракетних та артилерійських ударів – їм необхідна донорська кров» - наголосила Олена Балбек, засновниця Громадської організації «Агенти крові».

«Агенти» сім років просувають у суспільстві ідею безоплатного донорства крові. Від початку російсько-української війни організація координує донорів у семи ключових центрах крові та щодень купує кровоспинні засоби для ЗСУ. 

Олена Балбек розповіла про те, хто може бути донором крові, які є основні протипоказання і чому важливе саме регулярне, хоча б двічі на рік,донорство крові. 

Хто може бути донором крові

Донором крові можуть бути українці у віці від 18 до 60 років. Мінімальна вага для допуску становить 50 кг, але деякі центри підвищують межу до 60 кг. Також донорами можуть бути іноземці, які мають посвідку на постійне проживання в Україні. 

Бажаючі здати кров не повинні мати постійних або тимчасових протипоказань до донорства.  

Як підготуватися до донації

 

За три дні до донації відмовтеся від прийому анальгетиків і аспірину, а також ліків, що їх містять (ці речовини погіршують зсідання крові). Не вживайте алкоголь за 48 годин до здавання крові. Виключіть із раціону жирну, смажену, копчену, молочну їжу та соління.

Обов'язково виспіться і з'їжте легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді). Не куріть за годину до здавання крові. Не приходьте здавати кров, якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).

Під час огляду лікарем перед донацією відверто відповідайте на запитання і не приховуйте інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання.

У день здачі крові вранці потрібно повністю виключити: всі молочні продукти, яйця, банани, горішки, соєве молоко, цитрусові, м'ясні продукти (ковбаса, сосиски).

Навіть найменший шматочок сиру, кава з молоком або вершками, бутерброд з 5 грамами вершкового масла, знежирений йогурт, банан або одне яйце вплинуть на аналіз крові.

Вранці доречно снідати кашею на воді, чаєм з печивом, крупами, стравами з овочів.

Скільки крові у вас заберуть

Стандартні гемакони розраховані на 450 млл та додаткові 25 млл для аналізів. Якщо у вас мінімальна вага (50 кг), тоді лікарі рекомендують здавати 350 млл (+25 на аналізи).

Ви також можете здавати кров, якщо не знаєте яка у вас група. У центрі крові під час попереднього аналізу вам визначать усю ідентифікацію крові. 

Де здавати кров

На сайті Donor.ua наявний перелік усіх центрів крові по Україні. Необхідну інформацію також розкаже чат-бот Плазма.

Чому важливе регулярне донорство

Здача компонентів крові (плазми, наприклад) потребує повторної донації, аби перевірити вашу кров через 6 місяців після першої кроводачі і переконатися, що вашу плазму можна безпечно використовувати. До цього плазму заморожують на 6 місяців і не використовують її аж до моменту наступної вашої кроводачі. Таким чином саме регулярне донорство дозволяє безперебійно використовувати зарезервовані запаси крові. 

Який інтервал між донаціями

Перерва між донаціями цільної крові становить 60 днів і для чоловіків, і для жінок, а між донаціями плазми чи тромбоцитів 14 днів для будь-якої статі.

Після п'яти регулярних донацій рекомендовано зробити перерву не менше 3 місяців. Якщо ви здали цільну кров, то на донацію плазми або тромбоцитів можна йти через 30 днів.

Здати кров у тилу – це найкраще, що ви можете зробити, аби більше бійців Сил оборони повернулися з фронту живими.