Гаряча лінія облдержадміністрації
063-306-48-50
066-833-68-31
056-720-70-94
Оперативний черговий облдежадміністрації
095-910-19-20
Гаряча лінія з гуманітарних питань
0800-332-475
1. Які категорії інвалідів мають право забезпечуватись автомобілями у порядку загальної черговості?
Відповідно до Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 № 999 в порядку загальної черговості автомобілями забезпечуються:
інваліди II групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (категорія 1), за відсутності медичних показань для забезпечення автомобілем;
інші інваліди, які мають відповідні медичні показання.
2. Який механізм організації навчання водінню автомобілем інвалідів?
Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 № 999 передбачено, що Головні управління соціального захисту організовують для інвалідів навчання водінню автомобіля у навчальних закладах будь-якої форми власності за наявності в них ліцензії на такий вид діяльності, отриманої в установленому порядку, за рахунок коштів від реалізації повернутих автомобілів, перерахованих відділенням Фонду соціального захисту інвалідів. З цією метою укладається тристоронній договір на проведення навчання водінню автомобіля, а головні управління соціального захисту передають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів заяви інвалідів на навчання та завірені копії таких документів:
висновків облМСЕК (ЦМСЕК, КрМСЕК) про встановлення медичних показань для забезпечення автомобілем і відсутність протипоказань до керування ним;
підтвердження про перебування інвалідів на обліку;
пенсійних посвідчень або посвідчень отримувачів державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії;
довідки про реєстрацію місця проживання.
Згідно з укладеним договором навчальний заклад надає Фонду соціального захисту інвалідів відповідні документи на оплату навчання.
Навчальний заклад надсилає відповідному головному управлінню соціального захисту та відділенню Фонду соціального захисту інвалідів підтвердження про видачу інваліду документа про проходження навчання.
Навчання водінню автомобіля інвалідів за рахунок коштів державного бюджету або коштів Фонду соціального страхування проводиться один раз з оплатою виходячи із середньої його вартості у відповідному регіоні, мм. Києві та Севастополі, яка не може перевищувати двох з половиною розмірів мінімальної заробітної плати.
Навчання водінню автомобіля члена сім'ї, якому передається право користування ним, законного представника недієздатного інваліда, дитини-інваліда здійснюється за власні кошти.
3. Чи мають право на отримання компенсації на бензин, ремонт та технічне обслуговування інваліди, якщо вони перебувають на обліку для безоплатного забезпечення автомобілем та мають автомобіль придбаний за власні кошти? Якщо так, то до яких органів слід звернутися за її призначенням?
Так, мають. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів призначаються інвалідам, які мають право на забезпечення автомобілем, але не одержали його і користуються автомобілем, придбаним за власні кошти інвалідів.
За призначенням та виплатою необхідно звернутися до районного управління соціального захисту за місцем реєстрації інваліда.
Для одержання компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів подаються наступні документи:
1) заява;
2) технічний паспорт про реєстрацію автомобіля на ім’я інваліда;
3) посвідчення водія ;
4) висновок медико-соціальної експертної комісії про наявність медичних показань для забезпечення автомобілем.
4. Які інваліди мають право на позачергове забезпечення автомобілем?
Відповідно до Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 № 999 позачергово автомобілі отримують:
1) за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем:
інваліди війни;
інваліди від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин з числа колишніх малолітніх (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язнів концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання;
сім'ї з двома і більше інвалідами, які забезпечуються автомобілями згідно з пунктом 9 цього Порядку;
інваліди II групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (категорія 1);
інваліди з ампутацією обох ніг, якщо вони постійно працюють або навчаються;
2) незалежно від наявності медичних показань для забезпечення автомобілем:
інваліди I групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (категорія 1);
інваліди війни I групи по зору або без обох рук;
інваліди з куксами обох ніг і рук.
5. У який термін здійснюється постановка на облік інвалідів для забезпечення автомобілем?
Порядком забезпечення інвалідів автомобілями визначено, що реєстрація усіх документів з урахуванням висновку облМСЕК (ЦМСЕК, КрМСЕК), що надійшли протягом календарного місяця, проводиться протягом 20 днів після закінчення місяця, в якому надійшла заява з усіма необхідними документами.
6. У якому випадку інвалідам надається матеріальна допомога за рахунок коштів державного бюджету та які документи потрібні для її отримання?
Одноразова матеріальна допомога інвалідам з державного бюджету, надається згідно Постанови Кабінету Міністрів № 158 від 28.02.2011 року.
Допомога надається згідно особистої заяви у випадку тривалої хвороби, смерті близьких родичів, стихійного лиха та інших тяжких випадків, якщо розмір пенсії в місяці передуючому місяцю звернення не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян.
Для отримання допомоги необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту за місцем реєстрації.
При собі потрібно мати копії та оригінали
паспорту
довідку про присвоєння ідентифікаційного номера
довідку медико – соціальної експертної комісії
документи, які підтверджують необхідність надання матеріальної допомоги (свідоцтво про смерть, довідка з лікувального закладу про хворобу та інше)
Рішення щодо надання матеріальної допомоги приймає створена при управліннях комісія.
Розмір допомоги складає 50% від затвердженого прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, який діяв на момент звернення.
7. Чи діє в м. Луганськ заклад для соціального захисту безпритульних громадян?
Так, на сьогоднішній день в м. Луганськ діє «Луганський міський центр реінтеграції безпритульних громадян». На теперішній час, з урахуванням змін в чинному законодавстві України щодо соціального захисту бездомних громадян, у Центрі функціонують 3 відділення: соціальної реінтеграції бездомних громадян, нічного перебування та відділення обліку.
Даний центр надає ряд послуг: інформаційні, юридичні (сприяння у відновленні документів, оформлення реєстрації), соціально-побутові (сприяння оформленню до будинків-інтернатів, організація благодійних обідів, збереження речей та документів), послуги з ночівлі, сприяння оформленню пенсії та державної соціальної допомоги, видача одягу та взуття.
В осінньо-зимовий період центром проводяться постійні патрулювання, ряд оперативних заходів з метою забезпечення обігріву та додаткового харчування громадян, що опинились у складних життєвих обставинах.
8. Яким чином в області проводиться реабілітація дітей – інвалідів, чи діють в області спеціалізовані заклади?
В області діє «Комплексна обласна програма соціального захисту і реабілітації осіб з обмеженими фізичними можливостями на 2012 – 2015 роки».
В регіонах області діють територіальні програми та заходи щодо запобігання інвалідності, поліпшення становища осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Відповідно до Закону України «Про реабілітацію інвалідів Україні» (далі-Закон) і враховуючи вимоги чинного законодавства, в області відбувається процес приведення роботи по реабілітації інвалідів у відповідність до нормативно-правової бази у сфері реабілітації.
На теперішній час в містах і районах області працює 12 центрів соціальної реабілітації для дітей-інвалідів, а саме: Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів „Надія” Краснолуцької міської ради, комунальна установа „Алчевський центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів”, комунальна установа „Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів Рубіжанської міської ради”, Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів Сєвєродонецької міської ради, комунальна установа „Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів Стаханівської міської ради”, Лутугинська районна комунальна установа „Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів „Надія”, комунальна установа „Станично-Луганський районний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів”, комунальна установа „Луганський міський центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів”, Білокуракинський центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів, Комунальна установа Краснодонський міський “Центр соціальної реабілітації дітей - інвалідів ”, Комунальна установа Ровеньківський міський центр реабілітації дітей – інвалідів «Сонечко», Комунальна установа «Луганський обласний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Відродження».
9. Який порядок забезпечення інвалідів засобами ТЗР?
Облік та замовлення технічних та інших засобів реабілітації здійснюють місцеві органи праці та соціального захисту населення. Підставою для забезпечення технічними засобами реабілітації є індивідуальна програма реабілітації або висновок ЛКК про наявність у інваліда медичних показань на забезпечення зазначеними виробами.
10. Який порядок забезпечення інвалідів по зору диктофонами?
Відповідно до пункту 10 Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення, за рахунок державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 № 321 (далі – Порядок) підставою для забезпечення диктофонами інвалідів 1 та 2 групи по зору з числа студентів та слухачів вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації і професійно-технічних навчальних закладів, юристів, журналістів, педагогів, інших спеціалістів, керівників, та їх заступників є висновок МСЕК про інвалідність по зору та рішення комісії Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, головних управлінь соціального захисту населення обласних, Головного управління соціального захисту населення Київської і Управління соціального захисту населення Севастопольської міських держадміністрацій за участю представника УТОС.
11. Який порядок забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів та дітей до 18 років ортопедичним взуттям?
Відповідно до пункту 35 Порядку діти-інваліди, антропометричні розміри яких не змінилися, забезпечуються двома парами ортопедичного взуття на рік на вибір - зимовим або літнім. У разі зміни антропометричних даних, що підтверджується довідкою ЛКК, діти-інваліди забезпечуються ортопедичним взуттям у кількості не більше чотирьох пар на рік.
Інваліди забезпечуються:
- двома парами ортопедичного взуття на два роки;
- за наявності довідки з місця роботи - двома парами такого взуття на рік та одним протезом на два роки.
Діти віком до 18 років забезпечуються двома парами ортопедичного взуття на рік.
12. Який порядок повернення ТЗР?
Відповідно до пункту 26 Порядку у разі смерті інваліда, дитини-інваліда, іншої особи виданий безоплатно технічний або інший засіб реабілітації, строк експлуатації якого не закінчився, повертається місцевому органу праці та соціального захисту населення членами сім'ї померлого інваліда чи іншої особи. Перелік технічних та інших засобів реабілітації, що підлягають поверненню, затверджує Мінсоцполітики.
Місцеві органи праці та соціального захисту населення організовують повернення технічних та інших засобів реабілітації, якими були забезпечені одинокі інваліди та інші особи, що померли.
У разі відмови членів сім'ї померлих інвалідів, дітей-інвалідів, інших осіб повернути технічні та інші засоби реабілітації проводиться їх вилучення за рішенням суду.
13. Якими кріслами колісними забезпечуються інваліди та діти-інваліди?
Відповідно до пункту 44 Порядку інваліди, діти-інваліди забезпечуються кріслами колісними таких видів:
- універсальні - призначені для пересування у приміщенні та поза приміщенням;
- дорожні - призначені для пересування по дорогах з твердим покриттям;
- універсальні (крім спортивних) для осіб, які здатні до самообслуговування, потребують мінімального стороннього догляду, самостійно пересуваються на кріслі колісному значну частину часу та ведуть активний спосіб життя (навчаються, працюють, займаються спортом, залучені до громадської діяльності, активної реабілітації тощо) (далі - активні інваліди та діти-інваліди) - призначені для пересування в приміщенні та поза приміщенням, високоманеврені, із задніми привідними колесами та можливістю регулювання положення центру маси.
14. Який порядок забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів кріслом колісним?
Відповідно до пункту 44 Порядку інвалід, дитина-інвалід можуть бути забезпечені за вибором:
- одним кріслом колісним з ручним приводом (дорожнім чи універсальним) строком на два роки;
- одним кріслом колісним з електричним приводом (дорожнім чи універсальним) на строк, передбачений переліком;
- двома кріслами колісними - дорожнім і універсальним (одне з яких з електричним приводом) на строк, передбачений переліком.
15. Як проводиться дострокова заміна технічних засобів реабілітації?
Відповідно до пункту 49 Порядку технічні та інші засоби реабілітації, видані інваліду, дитині-інваліду, іншій особі, можуть бути достроково замінені на підставі:
- акта про недоцільність проведення їх ремонту, складеного підприємством, сервісним центром;
- довідки про викрадення;
- зміни антропометричних даних, що підтверджується довідкою ЛКК.