Про пільги багатодітним сім'ям

Відповідно до Єдиного обліку багатодітних сімей в Україні станом на 20.12.2013 в Луганській області перебуває на обліку 7 тисяч 874 багатодітних сімей, в них виховується 26 тисяч 233 дітей.

Станом на 01.01.2014 всього видано 8836 посвідчень батьків та 18478 посвідчень дитини з багатодітної сім’ї.

Відповідно до Закону України „Про охорону дитинства” багатодітним сім’ям надаються пільги, а батькам і дітям з багатодітних сімей видаються відповідні посвідчення.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей» від 19.05 2009 № 1343-IV, який набрав чинності 1 січня 2010 року багатодітним сім’ям передбачено наступні пільги:

1) 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);

2) 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством.

Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю;

3) 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;

4) позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Дітям з багатодітних сімей надаються такі пільги:

1) безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;

2) щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;

3) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

4) безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;

5) безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей».

Відповідно до змін, внесених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про охорону дитинства» від  16.06.2011 №3525-IV, до складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Діти з багатодітних сімей, у складі яких є п’ятеро і більше дітей, а також особи віком від 18 до 23 років із таких сімей звільняються від плати за навчання у вищих навчальних закладах державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вони здобувають вперше.

Батькам і дітям з багатодітних сімей видаються відповідні посвідчення.

З січня 2014 року у зв'язку з відсутністю бланків посвідчень для батьків дитини з багатодітної сім'ї та з метою недопущення порушення прав сімей на отримання пільг гарантованих законодавством, органи соціального захисту населення на підставі списків сімей, які звертаються за отриманням посвідчень батьків багатодітної сім'ї, вносять інформацію до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП) та передають підприємствам-надавачам житлово-комунальних послуг для нарахування плати за житлово-комунальні послуги з урахуванням пільг, відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону дитинства».

У багатодітної сім’ї є всі ті ж права, що і у звичайної сім’ї з дітьми:

- Право на допомогу по вагітності та пологах;

- Право на допомогу на народження дитини;

- Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку;

- Право на допомогу на дітей одиноким матерям;

- Право на допомогу малозабезпеченим сім’ям.

- Також багатодітна сім’я має окремі соціальні гарантії, про які і піде мова далі. 

Документи на всі види державної допомоги приймають органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків. Заяви слід писати на місці за затвердженими зразками. Документи розглядаються протягом 10 днів з дня звернення.

Всі пільговики заносяться до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги. 

Для включення до Реєстру пільговику необхідно подати до уповноваженого органу такі документи:

- Довідку про склад сім’ї;

- Копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім’ї на пільги (з пред’явленням оригіналів цих документів);

- Копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та інших обов’язкових платежів. Слід також пред’явити паспорт і надати інформацію про житло та послуги, щодо отримання, яких громадянин має пільги і реально ними користується. Таким чином, для підтвердження права на користування пільгами потрібно подати до відділу персоніфікованого обліку пільг за місцем реєстрації всі перераховані вище документи.

Крім того, необхідно звернутися з відповідними заявами про надання пільг для всіх організацій-постачальників, послугами яких користується пільговик.

Примітка. Нарахування пільгових послуг здійснюється підприємствами-постачальниками послуг.