Про присвоєння почесного звання України "Мати-героїня" та виплати одноразової винагороди до почесного звання

Указом Президента України від 29.06.2001 № 476 „Про почесні звання України ” засновано почесне звання України „Мати-героїня” .

Відповідно до Положення про почесні звання України жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей, присвоюється почесне звання України „Мати-героїня”.

Рішення про порушення клопотання на присвоєння почесного звання України „Мати-героїня” приймається органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади і подаються Президентові України через відповідні обласні державні адміністрації. Органи, яким надано право вносити подання про присвоєння почесних звань, надсилають на ім’я Президента України зазначене подання і нагородний лист установленого зразка. У нагородному листі зазначаються конкретні заслуги особи, що стали підставою для порушення клопотання про присвоєння почесного звання.

Враховуючи викладене, сільська рада може прийняти рішення про направлення клопотання на присвоєння почесного звання до обласної державної адміністрації. Остаточне рішення про присвоєння почесного звання приймається Комісією державних нагород та геральдики при Президентові України.

Тобто для порушення клопотання про відзначення почесним званням України „Мати-героїня”, кандидат може звернутись до сільської ради для отримання консультацій щодо підготовки необхідного пакету документів, серед яких є обов’язковими ті, що стали підставою для порушення клопотання і підтверджують заслуги та вагомий особистий материнський внесок у виховання дітей, зокрема:

ксерокопія паспорта;

ксерокопії свідоцтв про народження дітей;

характеристики з місць навчання або роботи дітей;

довідка про склад сім’ї.

Згідно з Положенням про почесні звання, присвоєння почесних звань здійснюється указами Президента, які формуються Адміністрацією Президента України. Чинним законодавством не визначено термінів присвоєння почесного звання. Про підписання Президентом України відповідного указу про присвоєння почесного звання „Мати-героїня”, місце та час вручення нагрудного знака і посвідчення повідомляє місцева державна адміністрація.

Право на отримання одноразової винагороди жінка набуває тільки  після присвоєння їй указом Президента України почесного звання України „Мати-героїня”.

Виплата одноразової грошової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України „Мати-героїня” здійснюється згідно з Указом Президента України від 25 грудня 2007 року № 1254 та відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2011 № 268 (зі змінами), і виплачується управлінням праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації, за заявою жінки, при пред’явленні копії паспорту шляхом зарахування коштів на банківський рахунок або на поштове відділення зв'язку. У разі смерті жінки, якій присвоєно почесне звання України "Мати-героїня", виплата зазначеної винагороди спадкоємцям чинним законодавством не передбачена.

Винагорода виплачується всім жінкам, яким присвоєно почесне звання України „Мати-героїня”, у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Для отримання додаткової інформації рекомендується звертатись до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Протягом 2013 року видано 5 указів Президента України «Про присвоєння почесного звання України «Мати-героїня», звання присвоєно 222 багатодітним матерям Луганщини

Всього з 2005 року цією нагородою відзначено 1547 жінок Луганської області.