Прес-центр13 грудня 2021, 13:12

Громади та розробники отримали рекомендації щодо створення комплексних планів розвитку територій громад

Відбулася конференція громад «Просторове планування розвитку територій» за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), де був представлений перший в Україні досвід з розробки комплексних планів просторового розвитку громад відповідно до нового законодавства.

Проєкти розроблялися на базі Пісочинської та Роганської громад у Харківській області.

Захід мав на меті поінформувати громади про запроваджені цьогоріч законодавчі норми щодо проведення просторового планування територій громад, а також передати зацікавленим громадам практичні інструменти для успішної розробки і використання комплексних планів просторового розвитку.

Майже 600 представників громад зареєструвалися на участь у конференції і отримання матеріалів; понад 300 були присутні на заході онлайн та брали активну участь у обговоренні земельних питань.

Під час виступу перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко наголосив: «Ми пишаємося, що земельна реформа була не просто проголосована, а в рамках її реалізації триває предметне фахове обговорення за ключовими напрямами, зокрема і просторового планування. Як неодноразово зазначав, у кожній громаді має бути фахівець, відповідальний за просторове планування, оскільки цей важливий інструмент дозволить правильно використовувати свої ресурси та планувати розвиток громад. Це дасть можливість дбайливо ставитися до своєї території та планувати довгостроково».

Як зауважив Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко, головне завдання на наступний рік — впроваджувати законодавство, створювати найкращі практики управління землями та надавати чіткі роз’яснення ухваленого законодавства: «Громади мають навчитися управляти земельними ресурсами та впроваджувати просторове планування територій, яке забезпечить їм стабільний розвиток на майбутнє. Необхідно перевірити кадастрову та землевпорядну документацію та налагодити ефективну комунікацію зі своїми жителями. Саме зараз громади закладають основи сталого розвитку на довгі роки наперед. Від ефективного використання земель та їхньої інвентаризації залежить стабільне та належне оподаткування і отримання додаткових доходів місцевих бюджетів».

Що стосується фінансування комплексних планів, то Наталія Козловська, заступниця Міністра розвитку громад та територій України, розповіла, що для всіх територіальних громад субвенція, яка була невикористана в поточному році, залишатиметься на рахунках територій та громад для використання в наступному році.

Анатолій Мірошниченко, перший заступник голови Держгеокадастру, у своєму виступі зазначив, що ефективне управління земельними ресурсами – це спільна мета, як Держгеокадастру, так і територіальних громад, тому Держгеокадастр перебуває у постійній взаємодії з територіальними громадами.

Слід зазначити, що робота Програми USAID АГРО не завершується на пілотних проєктах, пропонується навчання та консультативна і практична підтримка з роз’яснення нового земельного законодавства та найкращих практик з управління землями для всіх землевпорядників, архітекторів і всіх громад в Україні.

Наразі за підтримки Програми USAID АГРО реалізується навчальна онлайн програма «Нові можливості громад в управлінні землями», яка допоможе розібратись у змінах в законодавстві, що стосуються механізмів управління землями громади: https://education.geoportalua.com. Наступного року АГРО проведе консультаційні заходи та майстер-класи для громад з питань розробки комплексних планів та управління земельними ресурсами. Також планується навчання для підвищення професійного рівня розробників комплексних планів.

Крім власне, комплексних планів просторового розвитку громад на основі нового законодавства, результатами пілотних проєктів у Роганській і Пісочинській громадах стали розроблені зразки даних, технічна документація і рекомендації щодо підготовки картографічної основи, зразки технічних завдань для замовників і виконавців та проведення екологічної оцінки.

Матеріали можна отримати, зареєструвавшись за посиланням: https://form.typeform.com/to/EelUt8OA

Презентації спікерів конференції можна завантажити тут: https://drive.google.com/drive/folders/