Прес-центр17 травня 2020, 10:05

На Луганщині вшанували пам’ять жертв політичних репресій

У національний День пам’яті про всіх борців за правду і волю та жертв політичних репресій у Луганській області відбулись скорботні заходи.

Цьогоріч вони обмежені поминальними молитвами у храмах Луганщини та покладанням квітів до каплиці пам’яті жертв Голодоморів храмового комплексу «Лісова Дача» за участю керівництва Луганської облдержадміністрації.

«Український народ ціною життя тисяч патріотів сьогодні відстоює шанс на своє мирне майбутнє. Ми знаємо, яку ціну доводиться платити за свободу від тоталітаризму. Адже близько 30 тисяч мешканців Луганщини стали жертвами радянського свавілля. Ми пам’ятаємо і шануємо кожного. На жаль, і сьогодні наші громадяни по той бік лінії розмежування, які не відмовились від України, страждають у катівнях. Президент Володимир Зеленський робить усе можливе для їх визволення. Щиро вірю, що ми повернемо усіх», - сказала заступник голови облдержадміністрації Наталія Романенко, яка взяла участь у заходах.

Слід відзначити, що серед наших земляків, які постраждали за право відстоювати свою думку, що не співпадала з офіційною, чимало відомих постатей. Їх прізвища вже увійшли до сучасних шкільних підручників. Серед них – знаний український письменник і літературний критик Іван Світличний, який народився у 1929 році в селі Половинкине Старобільського району на Луганщині.

Микола Руденко, письменник, філософ, правозахисник. Засновник Української Гельсінської групи. Лауреат Міжнародної премії ім. В.Винниченка, Державної премії України ім. Т.Г.Шевченка. Він народився 19 грудня 1920 року в селі Юр’ївка Лутугинського району Луганської області, в сім’ї шахтаря. У 1977 році був незаконно засуджений до семи років позбавлення волі і 5 років заслання. Реабілітований у 1991 році.

У 1948 році незаконно був засуджений до 25 років позбавлення волі поет, автор більш як двадцяти книжок, Іван Савич, який мешкав і вчителював у м. Старобільську Луганської області.
Близько 30 тисяч мешканців Луганщини стали жертвами радянського свавілля. Переважну більшість з них становили українці. Найбільших репресій зазнали робітники – 12088, колгоспники – 5183, селяни-одноосібники – 2985, військовослужбовці – 1841 та інтелігенція – 1225.

Сьогодні у Луганській області мешкає 32 громадянина, які стали неповинними жертвами сталінського режиму.