Прес-центр12 серпня 2013, 14:08

Актуальні питання щодо забезпечення громадян технічними та іншими засобами реабілітації

До Департаменту соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації (далі – Департамент) надходять численні листи громадян, які звертаються із проханням пояснити ту чи іншу проблему, пов’язану із забезпеченням технічними та іншими засобами реабілітації. З найбільш актуальних питань Департамент надає роз’яснення згідно діючого законодавства.

1. Який порядок забезпечення інвалідів засобами ТЗР? 

Облік та замовлення технічних та інших засобів реабілітації здійснюють місцеві органи праці та соціального захисту населення. Підставою для забезпечення технічними засобами реабілітації є індивідуальна програма реабілітації або висновок ЛКК про наявність у інваліда медичних показань на забезпечення зазначеними виробами.

2. Який порядок забезпечення інвалідів по зору диктофонами?

Відповідно до пункту 10 Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації  інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення, за рахунок державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 № 321 (далі – Порядок) підставою для забезпечення диктофонами  інвалідів 1 та 2 групи по зору з числа студентів та слухачів вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації і професійно-технічних навчальних закладів, юристів, журналістів, педагогів, інших спеціалістів, керівників, та їх заступників є висновок МСЕК про інвалідність по зору та рішення комісії Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, головних управлінь соціального захисту населення обласних, Головного управління соціального захисту населення Київської і Управління соціального захисту населення Севастопольської міських держадміністрацій за участю представника УТОС.

3. Який порядок забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів та дітей до 18 років ортопедичним взуттям?

Відповідно до пункту 35 Порядку діти-інваліди, антропометричні розміри яких не змінилися, забезпечуються двома парами ортопедичного взуття на рік на вибір - зимовим або літнім. У разі зміни антропометричних даних, що підтверджується довідкою ЛКК, діти-інваліди забезпечуються ортопедичним взуттям у кількості не більше чотирьох пар на рік.

 

Інваліди забезпечуються:

  • двома парами ортопедичного взуття на два роки;
  • за наявності довідки з місця роботи - двома парами такого взуття на рік та одним протезом на два роки.

 Діти віком до 18 років забезпечуються двома парами ортопедичного взуття на рік.

4. Який порядок повернення ТЗР?

Відповідно до пункту 26 Порядку у разі смерті інваліда, дитини-інваліда, іншої особи виданий безоплатно технічний або інший засіб реабілітації, строк експлуатації якого не закінчився, повертається місцевому органу праці та соціального захисту населення членами сім'ї померлого інваліда чи іншої особи. Перелік технічних та інших засобів реабілітації, що підлягають поверненню, затверджує Мінсоцполітики.

 Місцеві органи праці та соціального захисту населення організовують повернення технічних та інших засобів реабілітації, якими були забезпечені одинокі інваліди та інші особи, що померли.

 У разі відмови членів сім'ї померлих інвалідів, дітей-інвалідів, інших осіб повернути технічні та інші засоби реабілітації проводиться їх вилучення за рішенням суду.

5. Якими кріслами колісними забезпечуються інваліди та діти-інваліди?

Відповідно до пункту 44 Порядку інваліди, діти-інваліди забезпечуються кріслами колісними таких видів:

  • універсальні - призначені для пересування у приміщенні та поза приміщенням;
  • дорожні - призначені для пересування по дорогах з твердим покриттям;
  • універсальні (крім спортивних) для осіб, які здатні до самообслуговування, потребують мінімального стороннього догляду, самостійно пересуваються на кріслі колісному значну частину часу та ведуть активний спосіб життя (навчаються, працюють, займаються спортом, залучені до громадської діяльності, активної реабілітації тощо) (далі - активні інваліди та діти-інваліди) - призначені для пересування в приміщенні та поза приміщенням, високоманеврені, із задніми привідними колесами та можливістю регулювання положення центру маси.

6. Який порядок забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів кріслом колісним?

Відповідно до пункту 44 Порядку інвалід, дитина-інвалід можуть бути забезпечені за вибором:

  • одним кріслом колісним з ручним приводом (дорожнім чи універсальним) строком на два роки;
  • одним кріслом колісним з електричним приводом (дорожнім чи універсальним) на строк, передбачений переліком;
  • двома кріслами колісними - дорожнім і універсальним (одне з яких з електричним приводом) на строк, передбачений переліком.

7. Як проводиться дострокова заміна технічних засобів реабілітації?

Відповідно до пункту 49 Порядку технічні та інші засоби реабілітації, видані інваліду, дитині-інваліду, іншій особі, можуть бути достроково замінені на підставі:

  • акта про недоцільність проведення їх ремонту, складеного підприємством, сервісним центром;
  • довідки про викрадення;
  • зміни антропометричних даних, що підтверджується довідкою ЛКК.