Прес-центр6 жовтня 2015, 15:10

Інформація щодо надання державної допомоги по вагітності та пологах

Інформаційно-правовий матеріал для внутрішньо переміщених осіб «Порядок державної реєстрації народження дитини» презентовано під час засідання «круглого столу», організованого Норвезькою радою у справах біженців. У засіданні взяла участь директор Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Елеонора Поліщук.

 

У брошурі відображено установи, до яких необхідно звернутися для реєстрації народженої дитини, перелік документів, що необхідно подати та інша корисна інформація. Листівка підготовлена Норвезькою радою у справах біженців спільно з Головним територіальним управлінням юстиції у Луганській області.

 

Додатково.

Процес надання допомоги по вагітності та пологах є різним для працюючих та непрацюючих жінок.

 

Для працюючих вагітних жінок.

 

Відповідно до статті 25 Закону України від 28.12.2014 № 77-VIII, допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

 

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70) календарних днів після пологів.

 

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 % середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу (стаття 26 ЗУ від 28.12.2014 року № 77-VIII).

 

Для оформлення допомоги.

 

По-перше, необхідно мати лікарняний лист, в якому обов’язково має бути вказано місце роботи жінки та кількість днів, коли вона перебувала на лікарняному.

 

По-друге, потрібно віддати цей лікарняний у бухгалтерію того закладу, де працювала жінка.

 

Це те, що повинна зробити молода мама. А далі вже установа, де працювала породілля, займається розрахунками, оформленням та виплатою коштів за лікарняним листком.

 

Бухгалтерія нараховує лікарняний, виходячи із середньої заробітної плати в день (відповідно до постанови КМУ від 26.09.2001 зі змінами) та заповнює заяву-розрахунок для надання у Фонд соціального страхування з ТВП.

 

Після отримання цієї заяви Фонд соціального страхування з ТВП перераховує кошти по цьому лікарняному на рахунок підприємства або установи. Перераховані кошти видаються жінці або в касі бухгалтерії установи за видатковим касовим ордером, або ж вони зараховуються на карту.

 

Для непрацюючих вагітних жінок.

 

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають всі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме:

 

·        жінки з числа військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, військ цивільної оборони, інших військових формувань та з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Держспецзв'язку та Державної кримінально-виконавчої служби;
 
·        жінки, звільнені з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи та організації незалежно від форми власності за умови, що вагітна жінка була звільнена з роботи не раніше ніж за шість місяців до набуття права на одержання допомоги;
 
·        жінки, зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні;
 
·        аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладів;
 
·        непрацюючі жінки;
 
·        жінки, зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності, які не сплачують страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. 
 

Для оформлення допомоги.

 

Підставою для призначення жінкам допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами є видана в установленому порядку довідка лікувального закладу встановленого зразка та довідка:
 
·        з основного місця служби, навчання про те, що жінка служить, навчається;
 
·        ліквідаційної комісії про те, що жінка звільнена з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи та організації;
 
·        центру зайнятості про те, що жінка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна; 
 
·        Пенсійного фонду України про те, що жінка, яка є фізичною особою-підприємцем, перебуває (не перебуває) на обліку в органах Пенсійного фонду України та не бере участь на добровільних засадах у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими  похованням.
 
Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається у розмірі 100 % середньомісячного доходу (стипендії, грошового забезпечення, допомоги по безробіттю тощо) жінки, але не менше 25 % від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи із розрахунку на місяць. 
 
За призначенням допомоги по вагітності та пологам необхідно звертатися до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації або проживання.

 

Яна Соловйова