Гаряча лінія облдержадміністрації
063-306-48-50
066-833-68-31
056-720-70-94
Оперативний черговий облдежадміністрації
095-910-19-20
Гаряча лінія з гуманітарних питань
0800-332-475
11 червня 2018 року під головуванням заступника голови облдержадміністрації Ольги Лішик проведено засідання міжвідомчої робочої групи з питань реалізації заходів щодо легалізації найманої праці при облдержадміністрації в режимі відео-конференції з територіями області.
Відкриваючи засідання, Ольга Лішик повідомила, що тіньова зайнятість несе за собою багато незворотних проблем: це позбавлення права працівника на своєчасний вихід на пенсію та на належний її розмір, права на лікарняні, допомогу по безробіттю та інші соціальні гарантії.
Виплата заробітної плати «в конвертах» – це тягар сучасності, який послаблює соціальний захист працівників та зменшує надходження до бюджетів й державних соціальних фондів, що у свою чергу підриває сталий розвиток нашої області. Питання легалізації заробітної плати та ліквідації прихованої зайнятості повинні мати першочерговий пріоритет.
Ольга Лішик акцентувала увагу на ознаки тіньової зайнятості у сільському господарстві. Як приклад було наведено, що деякі підприємці аграрного сектору обробляють більше 300 гектарів землі, при одному працівникові. Деякі фермери за звітами взагалі не мають працівників, а обробляють 100-200 гектарів. Це явні ознаки незадекларованої праці.
Начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Ольга Шарунова доповіла про ситуацію в регіоні за результатами проведення моніторингу з виявлення ознак неоформленої праці та порушень законодавства про працю, зокрема щодо:
- осіб, які отримують заробітну плату менше мінімального розміру,
- керівників, які отримують заробітну плату нарівні та менше мінімального розміру встановленого законодавством,
- страхувальників, які нараховують заробітну плату, нижче середньої по виду економічної діяльності,
- ознак ухилень від сплати ЄСВ, в тому числі нарахування заробітної плати понад максимальну величину бази нарахування ЄСВ (55 845 грн) керівникам, бухгалтера, особам з інвалідністю, тощо.
Заступник начальника управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Луганській області Наталія Гудима доповіла, що основною схемою мінімізації заробітної плати, яка використовується підприємствами, є виплата заробітної плати нижче законодавчо встановленого мінімуму.
Зазначеній категорії підприємств приділяється особлива увага. Результати моніторингу рівня заробітної плати по області свідчать, що кількість суб'єктів господарювання-роботодавців, які мають критерії ризиків зловживань та порушень законодавства про працю, так звані «мінімізатори», в порівнянні з початком року зменшилась на 133 підприємства або на 10,6 %.
Додатково надійшло податку на доходи фізичних осіб 203 тис. грн та майже 250 тис. грн єдиного внеску.
Наступний пріоритетний напрямок роботи - детінізація доходів громадян.
За результатами вжитих заходів контролю за роботодавцями дотримання законодавства щодо оформлення трудових відносин із найманими особами, в поточному році легалізована праця 352 громадян, по яких додаткові надходження в бюджет склали: податку на доходи фізичних осіб – 206,8 тис. гривень.
З ініціативи ГУ ПФУ в Луганській області, в студії кожної райдержадміністрації були присутні керівники підприємств, які за тими чи іншими ознаками потрапили у групу ризику. Ольгою Лішик з усіма було обговорено обставини, за яких вони опинилися у групі ризику, та шляхи вирішення.
За підсумками засідання всім територіям доручено посилити ефективність спільної взаємодії державних органів з питань легалізації трудових відносин та детінізації доходів громадян, налагодити співпрацю щодо виявлення ознак тіньової зайнятості суб’єктів сільського господарства; проводити в межах компетенції спільні обстеження «ризикових» суб’єктів господарювання ті інші завдання.
Євген Жданов