Гаряча лінія облдержадміністрації
063-306-48-50
066-833-68-31
056-720-70-94
Оперативний черговий облдежадміністрації
095-910-19-20
Гаряча лінія з гуманітарних питань
0800-332-475
14 липня 2015 року в місті Сєвєродонецьку відбулася презентація результатів моніторингу дотримання прав внутрішньо переміщених осіб з обмеженими фізичними можливостями на території Луганської області. Проект «Разом Ми Можемо» реалізовано громадськими організаціями «Сєвєродонецька агенція розвитку громади», «Свої люди», Благодійним фондом «Крила надії» за підтримки Фонду прав людини та посольства Великобританії.
На презентацію були запрошені представники Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, спеціалісти у сферах освіти та зайнятості населення, міжнародні гуманітарні організації та люди з обмеженими фізичними можливостями із числа внутрішньо переміщених осіб.
Під час проведення моніторингу опитано 73 особи з фізичними вадами із числа переселенців, які нині мешкають у містах Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Рубіжне, а також у Старобільському, Сватівському та Станично-Луганському районах. Предметом опитування стали соціальне та медичне забезпечення, комунікації, зайнятість, дозвілля, ставлення оточуючих.
Серед найактуальніших проблем опитаними названі фінансові труднощі (38%), доступ до медичної допомоги (27%), відсутність місця проживання (19%), потреба в допомозі психолога (16%), а також труднощі в оформленні та отриманні соціальних виплат, із адаптацією, працевлаштуванням та ін.
Після переїзду із місць озброєного конфлікту в осіб із обмеженими фізичними можливостями виникли нові проблеми, як то потреба в помешканні (55%), оформлення документів (46%), отримання виплат (45%) та інші. Допомогу щодо оформлення відповідних соціальних виплат на новому місці отримали 41% респондентів, 20% одержували гуманітарну допомогу. 97% опитаних отримують пенсію та гарантовані державною соціальні виплати. Розміри пенсій та грошової допомоги коливаються від 900 до 6000 гривень. 55% отримують допомогу в розмірі від 1000 до 2000 гривень.
Разом з тим, проблемним залишається факт того, що майже 22% опитаних не отримували жодного виду допомоги – фінансової, гуманітарної чи іншої. Відзначено також недостатню поінформованість осіб із фізичними вадами із числа переселенців щодо їх прав та наявних ресурсів допомоги.
Говорячи про рівень комунікації та взаємодії з оточуючими, більшість респондентів (33%) зазначили достатній рівень спілкування.
У разі необхідності, опитані готові звертатися за допомогою як до органів державної влади, так і до волонтерських організацій.
За підсумками моніторингу громадськими організаціями розроблено рекомендації, зокрема, щодо проведення інформаційної кампанії з метою роз’яснення особам з обмеженими фізичними вадами із числа переселенців їх можливостей та прав. Рекомендовано також розробити та затвердити програми стосовно реалізації прав зазначеної категорії громадян, збільшити рівень фінансової допомоги та удосконалити нормативно-правову базу цієї сфери.
Станом на 10 липня 2016 року в Луганській області органами соціального захисту населення обліковано 199 202 внутрішньо переміщеної особи, з яких 5 466 – із особливими фізичними потребами.
Яна Соловйова