Гаряча лінія облдержадміністрації
063-306-48-50
066-833-68-31
056-720-70-94
Оперативний черговий облдежадміністрації
095-910-19-20
Гаряча лінія з гуманітарних питань
0800-332-475
Доступність середовища для кожної людини вимірюється її потребами, обсягом та характером діяльності. Люди користуються житлом, навчаються, працюють, подорожують, купують товари, відвідують кіно, парки, займаються спортом, при потребі лікуються, і все це відбувається в певному середовищі.
Мати, яка подорожує з новонародженим малюком. Чи може вона вільно і безпечно подолати перехрестя, заїхати в магазин, щоб не лишати дитину на дворі? Як виглядає пересування по місту людини похилого віку, якій треба в аптеку, до нотаріуса чи у відділ соціального забезпечення? Чи легко їй подолати сходи, особливо коли вони не мають поруччя?
Ще більш проблемним є пересування людини, яка постійно користується інвалідним візком – і вдома, і на роботі, і у транспорті.
В Україні активно триває процес усунення обмежень життєдіяльності людей з інвалідністю, включаючи участь у політичному, громадському та культурному житті, інформацію і комунікацію, освіту, сферу зайнятості, професійну орієнтацію і підготовку, охорону здоров’я, реабілітацію, соціальний та правовий захист, життя в місцевій громаді, в тому числі забудоване навколишнє середовище, транспорт.
26 квітня 2018 року в місті Сєвєродонецьку відбувся семінар-тренінг із ґендерного аудиту доступності для жінок та чоловіків з інвалідністю. Проект реалізується в рамках спільної програми ООН Жінки та ПРООH «Відновлення управління та сприяння примиренню у громадах України, що постраждали від конфлікту», яка фінансується Європейським Союзом.
Під час тренінгу учасникам розповіли про поняття «доступності» за Конвенцією ООН про права осіб з інвалідністю, обговорено бар’єри, які заважають впровадженню доступності. Оглянуто міжнародні документи та законодавство України з питань доступності.
Учасникам було презентовано результати ґендерного аудиту доступності, що був проведений Асоціацією жінок з інвалідністю Північного Донбасу в місті Краматорську Донецької області. Аудит було проведено в установах соціального захисту населення, сфер освіти та охорони здоров’я, а також транспортної інфраструктури, наближеної до зазначених об’єктів. У рамках аудиту встановлено ускладненість доступу осіб з інвалідністю до усіх обраних до перевірки об’єктів. Результати були представлені місцевій владі. За підсумками у бюджеті міста було передбачено більше 6 млн грн для вирішення виявлених проблем. Ґендерний аудит доступності визначив інформаційні та архітектурні бар'єри, які обмежують доступ жінок з інвалідністю до суспільних послуг та створюють соціальну ізоляцію.
Інна Сердюкова