Прес-центр3 грудня 2018, 10:12

П’ятий Національний прес-клуб реформ «Децентралізація: результати, виклики і перспективи»

26-27 листопада у Києві працював П’ятий Національний прес-клуб реформ «Децентралізація: результати, виклики і перспективи». На захід з’їхалися представники ЗМІ з усієї України, а організували його у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує АМУ за підтримки USAID. До медіа-заходу долучились журналісти і Луганської області - представники НТРК "Ірта", ОКУ "Вісник Луганщини" та виконавчий директор Луганського регіонального відділення Асоціації міст України Наталія Бойко.

Зі вступним словом до учасників звернувся Виконавчий директор Асоціація міст України Олександр Слобожан, який, зважаючи на останні події в Україні, роботу заходу розпочав із презентації «Деякі особливості правових засад діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану». (завантажити презентацію 1)(завантажити презентацію 2). 

Під час засідання, учасники розглянули питання Держбюджету на 2019 рік, зокрема, чи матимуть громади ресурси для розвитку. АМУ долучилась до роботи над проектом з початку його розробки, брала участь у бюджетних консультаціях та готувала пропозиції, які враховують інтереси органів місцевого самоврядування. Зокрема, завдяки позиції АМУ вдалось відстояти: відрахування до бюджетів міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад 37% надходжень від рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів у частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування; зарахування до місцевих бюджетів адміністративних штрафів та інших штрафних санкцій за порушення законодавства про працю; скасування пільг зі сплати плати за землю за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення (через встановлені державою преференції зі сплати податку за землю для підприємств залізничного транспорту місцеві бюджети понесли втрати у 1,2 млрд грн).

Виконавчий директор АМУ поінформував журналістів про позицію Асоціації міст України щодо необхідності проведення паспортизації послуг, які надаються населенню громад: Будь-яка послуга має бути стандартизована, визначена її вартість. Адже головна мета децентралізації – це надання якісних послуг населенню, а об’єднання громад – це інструмент досягнення цієї мети. Провівши паспортизацію, можна говорити про стан впровадження децентралізації.

Експерт Асоціації міст України з розробки законодавства та управління ресурсами органів місцевого самоврядування Людмила Даменцова зупинилась на перевагах приєднання територіальних громад до міст обласного значення, розповіла про стан, який наразі існує і про проблемні питання, котрі заважають формувати територіальні громади з адміністративними центрами в містах обласного значення (завантажити презентацію).

Аналітик Асоціації міст України з питань освіти Людмила Мозгова виступила з презентацією на тему «Що треба знати про реформу «Нова українська школа», про ресурси, які держава виділяє на забезпечення реформи освіти та коментарі щодо того, як здійснюється фінансування та управління закладами професійно-технічної освіти, про особливості інклюзивної освіти (завантажити презентацію).

Заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк презентував тему «Медична реформа: успіхи та плани на 2019 рік»  (завантажити презентацію) та поспілкувався з представниками регіональних ЗМІ. Він повідомив, що українці продовжують укладати договори з сімейними лікарями:

22 мільйона людей обрали свого сімейного лікаря. 76% пацієнтів задоволені лікарями, яких обрали. А в 2019 році буде запроваджено електронні медичні документи: карта пацієнта, направлення до спеціаліста, рецепт і лікарняний,  - П.Ковтонюк.

Аналітик Асоціації міст України з питань ЖКГ Олег Гарник розповів про хід опалювального сезону в Україні та позицію та кроки Асоціації міст України щодо виведення галузі ЖКГ на новий якісний рівень. Зокрема, АМУ неодноразово повідомляла про необхідність закладення у Державний бюджет коштів для відшкодування субсидій та різниці в тарифах на опалення, яка б попередила ріст боргів теплопостачальних підприємств перед постачальниками газу та електричної енергії. Також О.Гарник наголосив на позиції АМУ щодо необхідності передачі органам місцевого самоврядування повноважень зі встановлення тарифів та передачі підприємств з теплопостачання з державної у комунальну власність.

Підприємства мають передаватись без боргів: Борги ТЕЦ перед НАК «Нафтогаз» мають бути погашені за рахунок клірингу та передані у комунальну власність з нульовим балансом, тобто без боргів, - О.Слобожан

Аналітик АМУ з питань соціального захисту Назар Миколюк розповів про зміни у соціальній сфері, які відбудуться у 2019 році та питання соцзахисту, які потребують вирішення. Зокрема, АМУ повідомляла про те, що громади не можуть призначати субсидії жителям приєднаних до міст обласного значення сіл та селищ. Він презентував розроблений АМУ Посібник – методичні рекомендації до здійснення органами місцевого самоврядування контролю за додержанням законодавства про працю. Назар Миколюк відзначив, що в умовах децентралізаційної реформи місцеве самоврядування отримує більше ресурсів та управлінських повноважень, а значить, і більше можливостей впливати на різноманітні аспекти життя громади. Так, наприкінці 2016 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (1774-VIII), яким до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад було віднесено здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та накладення штрафів за його порушення..

Видання розроблено на основі проведених АМУ соціологічних досліджень щодо діяльності виконавчих органів місцевого самоврядування у сферах соціального захисту населення, місцевих фінансів («людиноцентричний бюджет») та місцевого економічного розвитку (підтримка малого та середнього підприємництва). Посібник покликаний допомогти органам місцевого самоврядування підвищити ефективність діяльності у сферах контролю за додержанням законодавства про працю, урегулювання ситуації щодо конкурентних умов малого та середнього підприємництва, «детінізації» зайнятості та збільшення надходжень до місцевих бюджетів, – повідомляють в АМУ.

На другий день учасники П’ятого Національного прес-клубу реформ побували у Будинку Уряду. Для них було організовано екскурсію будівлею та презентовано Урядову комунікаційну стратегію Єдиний голос. Представники регіональних медіа ознайомились з історією українського Уряду. Журналісти відвідали урядовий прес-центр, де поспілкувались з керівником департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України Роксоланою Стадник. Вона розповіла про досвід розробки та популяризації бренду України «Ukraine NOW» та стратегію Єдиний голос - платформу, яка є важливим інструментом Уряду для комунікації реформ. Також представники ЗМІ зустрілися з народним депутатом України Вадимом Денисенком, представником Уряду у парламенті. Він розповів про співпрацю Верховної Ради з Кабінетом Міністрів України, а також окреслив напрямки роботи на наступний рік.

Джерело: АМУ, Луганське РВ АМУ