Прес-центр23 листопада 2024, 12:11

Антибіотики – не вітаміни: що важливо знати кожному про протимікробні препарати, щоб не зашкодити власному здоров’ю?

Антибіотики – це критично важливі ліки. Якщо їх пити про всяк випадок чи не за призначенням, вони втрачають силу, бо бактерії легко набувають стійкості до них. Їхня стійкість – це наша вразливість. Протягом Всесвітнього тижня обізнаності про стійкість до протимікробних препаратів з 18 до 24 листопада інформуємо про небезпеку антибіотиків.

Протимікробні препарати у світі розділяють на три групи: доступу, спостереження та резерву.

Антибіотики групи доступу – це препарати першого вибору, з найнижчою ймовірністю резистентності.

Антибіотики групи спостереження призначають, коли антибіотики першої лінії не діють.

Антибіотики групи резерву – це препарати, призначені на крайній випадок порятунку життя і здоров’я, коли ніщо інше на інфекцію вже не діє.

Серед головних причин розвитку антибіотикорезистентності – надмірне використання антибіотиків та недотримання призначеного лікарем курсу лікування. Внаслідок резистентності антибіотики та інші протимікробні препарати (як давно відомі, так і нещодавно винайдені) стають неефективними, а інфекції стає важко або неможливо вилікувати. За даними ВООЗ, у 2019 році майже 5 мільйонів смертей були повʼязані з антибіотикорезистентністю.

Особливо небезпечна стійкість до протимікробних препаратів у час війни. Вона суттєво збільшує навантаження на систему охорони здоровʼя. За правильного застосування такі ліки рятують життя пораненим і хворим військовим. Проте, якщо резистентність до таких ліків поширилася, це сильно ускладнює лікування й одужання пацієнтів.

Яких рекомендацій важливо дотримуватися пацієнтам?

Приймати протимікробні препарати лише за призначенням лікаря, у жодному разі не займатися самолікуванням!

Не використовувати антибіотики за вірусних інфекцій. Таку рекомендацію може дати лише лікар (після огляду та додаткових аналізів).

Проходити повний курс лікування згідно з призначенням лікаря, не пропускати прийом ліків, не переривати лікування, навіть якщо стало краще.

Не використовувати протимікробні препарати, які залишилися після курсу лікування.

Не ділитися протимікробними препаратами з друзями чи родичами і не «призначати» їм лікування.

Не пропускати щеплення за календарем та рекомендовані вакцинації.

Внаслідок резистентності антибіотики та інші протимікробні препарати (як давно відомі, так і нещодавно винайдені) стають неефективними, і поширені інфекції важко піддаються лікуванню. Це може призвести до того, що інфекційні хвороби, які сьогодні лікуються швидко й без наслідків, наприклад, пневмонії, можуть стати смертельно небезпечними для багатьох людей.

Щоб запобігти стійкості до антибіотиків, медичним працівникам необхідно:

Дотримуватися гігієни рук, забезпечувати чистоту інструментів, медичного обладнання та приміщень лікарні.

Призначати протимікробні препарати лише тоді, коли вони необхідні, відповідно до чинних галузевих стандартів.

Говорити з пацієнтами про те, як правильно приймати протимікробні препарати, про стійкість до антибіотиків та про небезпеку їхнього неправильного використання.

Комунікувати з пацієнтами про профілактику інфекцій. Вакцинуватися самим та пояснювати важливість своєчасного вакцинування пацієнтам.

Нагадаємо, наразі Міністерство охорони здоров’я розробило новий Національний план дій щодо боротьби з протимікробною резистентністю, який вже передали на ухвалення уряду. За ним передбачено розширення національної мережі мікробіологічних лабораторій, посилення системи інфекційного контролю на рівні закладів охорони здоров’я, епіднагляду за резистентними збудниками, із врахуванням міжсекторального підходу «Єдиного здоров’я».