Прес-центр23 квітня 2021, 11:04

Більшість українців готові вакцинуватися проти COVID-19 — дослідження ЮНІСЕФ

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні презентує результати опитування «Ставлення до вакцинації від COVID-19», проведеного в березні 2021 року дослідницькою агенцією Info Sapiens за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Дослідження показало, що про хворобу українці знають не лише з новин: для багатьох COVID-19 — уже особистий досвід. Так, 66 % опитаних стикалися із COVID-19 у своєму оточенні, а 22 % вказали, що хворіли самі. Про те, що хвороба мала тяжкі наслідки для них або людей із близького оточення, розповіли 43 % респондентів.

Понад дві третини (71 %) опитаних вважають пандемію загрозою для себе та своєї родини. Прикметно, що серед людей, старших від 60 років, цей показник вищий і становить 81 %.

Ефективним способом захиститися від COVID-19 більшість українців вважає вакцинацію. Якби була змога безоплатно прищепитися від COVID-19, 63 % опитаних хотіли б це зробити, проте 31% з них — лише певною вакциною. Старше покоління виявило більшу готовність: 71 % людей від 60 років згодні безоплатно прищепитися від COVID-19.

Головними причинами вакцинуватися від COVID-19 українці вважають:

«Щоб не хворіти на коронавірус, не мати ускладнень від хвороби» — 83 %.
«Щоб не інфікувати інших» — 66 %.

«Висновки дослідження стануть у пригоді управлінцям, котрі впроваджують кампанії з вакцинації від COVID-19, — коментує Голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сильвандер. — Наприклад, бачимо цікавий факт: 67 % людей старшого віку порадили б своїм родичам безоплатно вакцинуватися від COVID-19. Це означає, що люди від 60 років можуть стати амбасадорами вакцинації, тобто переконати щепитися родичів, друзів і знайомих».

Як показало опитування, високий авторитет мають сімейні лікарі: 64 % українців загалом і 72 % людей від 60 років дослухаються до порад сімейного лікаря, приймаючи рішення про щеплення.

«Ми давно спостерігаємо, що українці довіряють своєму лікарю щодо вакцинації, — зазначає голова відділу поведінкових та соціальних комунікацій ЮНІСЕФ в Україні Анна Суходольська. — Тож украй важливо, щоб сімейні лікарі спілкувалися із своїми пацієнтами про щеплення, керуючись виключно принципами доказової медицини».

Ці дослідження засвідчують довіру українців і до рутинної вакцинації. Із твердженням «важливо, щоб дитина була вакцинована, мала щеплення» скоріше погоджуються 78 % українців загалом і 84 % осіб, старших від 60 років. Близько 70 % опитаних вважають вакцинацію ефективною в запобіганні небезпечним хворобам і 63 % — безпечною. Це означає, що більшість людей в Україні розуміють потребу щеплень для того, щоб захистити себе і своїх дітей від таких небезпечних хвороб, як, наприклад, туберкульоз, правець, кір, дифтерія, кашлюк.

«Упродовж багатьох років ЮНІСЕФ в Україні працює з поведінковими змінами в питанні вакцинації дітей і дорослих, тож, звісно, ми раді бачити високий рівень довіри до щеплень загалом, — підсумовує Лотта Сильвандер. — Минулий рік став суворим нагадуванням про роль вакцин у збереженні всього світу. Сьогодні вакцинація — наша найбільша надія на подолання пандемії і відновлення звичного способу життя».

Детальніше із графіками та результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням: https://cutt.ly/NvD35te.

Дослідження проводилося методом телефонних інтерв’ю (дзвінки на мобільні телефони тривалістю до 15 хв). Опитано 2 027 осіб, старших від 18 років, в усіх регіонах України, за винятком АР Крим і непідконтрольних Урядові територій Донецької та Луганської областей. Вибірка репрезентативна дорослому населенню України та відповідає даним Державної служби статистики станом на 1 січня 2020 року за статтю, віком, розміром населеного пункту та макрорегіоном.