Прес-центр10 грудня 2024, 17:12

Критичні проблеми луганського бізнесу винесено на Форум «Зроблено в Україні»


Під час форуму, організованого в межах проєкту «Діалог із бізнесом» та ініційованого Президентом України Володимиром Зеленським, підприємці Луганщини окреслили низку актуальних проблем, які потребують вирішення на центральному рівні, та запропонували конкретні шляхи їх розв’язання.

Серед ключових питань було порушено необхідність внесення змін до порядку бронювання військовозобов’язаних, щоб забезпечити можливість бронювання водіїв вантажівок масою понад 7,5 тонн. 

Запропоновано внести доповнення до відповідної постанови Кабінету Міністрів України, які гарантують бронювання працівників, що виконують критично важливі логістичні завдання.

Проблему відмов у банківському обслуговуванні для переміщених підприємств запропоновано вирішити шляхом проведення наради за участі представників уряду, банківського сектору та бізнесу. На такій нараді учасники мають напрацювати конкретні зміни до законодавства, які захистять права релокованих підприємств.

Для зняття ризиків дефолту суб’єктів господарювання в умовах воєнного стану було запропоновано створити міжвідомчу робочу групу, яка визначить чіткі критерії для банківської системи та запобігатиме необґрунтованим рішенням щодо банкрутства підприємств.

Для удосконалення функціоналу Реєстру пошкодженого майна запропоновано розробити програмне забезпечення, яке дозволить підприємцям подавати інформаційні повідомлення про пошкоджене майно в електронному вигляді, а також надати чіткі роз’яснення щодо подачі таких заявок. 

«Вирішенням усіх цих питань може стати зміна законодавства та підходів до підтримки бізнесу. Питання щодо перереєстрації бізнесу з території області, бронювання водіїв вантажівок порушувалось неодноразово. Департамент економічного розвитку та зовнішньоекономічної діяльності ОДА акумулює та надає уряду перелік актуальних проблем бізнесу», – наголосив очільник Луганщини Артем Лисогор. 

Вирішення питання фінансування незалежної оцінки збитків бізнесу, завданих російською агресією, пропонується реалізувати через створення державного механізму підтримки. Це може включати залучення міжнародних донорів, створення спеціалізованих державних установ або програм компенсації таких витрат.

Ще одним важливим питанням стало відшкодування збитків аграріям області. Вже з перших днів повномасштабного вторгнення стало зрозуміло, що аграрний сектор України зазнає колосальних втрат. За оцінками Світового банку, на кінець 2023 року ці збитки становлять $80,1 млрд, із яких $10,3 млрд – прямі збитки, а $69,8 млрд – втрачені доходи.

Експерти Всеукраїнської Аграрної Ради разом із Програмою USAID з аграрного розвитку розробили методичні рекомендації щодо фіксації збитків та запустили безкоштовну юридичну підтримку для аграріїв.

Основні кроки для фіксації - документування пошкоджень (фото- та відеофіксація, свідчення очевидців, огляд комісіями за участі місцевих органів влади, відкриття кримінального провадження), збір документів щодо реальних збитків (акти про витрати на будівництво, посівну, техніку, документи про право власності/користування), фіксація втраченої вигоди (контракти на продаж продукції, які не виконані через війну, докази недоотриманих доходів за попередні роки).