Гаряча лінія облдержадміністрації
063-306-48-50
066-833-68-31
056-720-70-94
Оперативний черговий облдежадміністрації
095-910-19-20
Гаряча лінія з гуманітарних питань
0800-332-475
В Одесі відбулося засідання колегії Міністерства соціальної політики України «Про запровадження інтегрованої моделі у сфері соціального захисту населення».
Під час вступного слова Міністр соціальної політики Андрій Рева поінформував учасників колегії про стан справ у процесі впровадження урядових реформ у сфері.
Вирішення сьогоднішніх завдань соціальної політики значною мірою стає можливим у результаті проведення децентралізації та реформи місцевого самоврядування, що має на меті сформувати в Україні економічно спроможні територіальні громади, у тому числі у сільській місцевості.
Із питання реформування інтернатних закладів і створення органами місцевого самоврядування умов для повноцінного виховання дитини в сім’ї або в умовах, наближених до сімейних, у межах територіальної громади її постійного проживання виступила заступник голови Луганської облдержадміністрації Ольга Лішик.
Вона доповіла, що на підконтрольній український владі території області проживає 108 415 дітей, із них 1470 мають статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що становить 1,2 % від загальної кількості дитячого населення. 1052 дитини знаходяться в сім'ях опікунів та піклувальників. В області триває робота щодо розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Особлива увага надається дітям, які прибули з тимчасово непідконтрольних територій. На цей час в області проживають 92 дитини-сироти та позбавлені батьківського піклування, 38 – без законних представників. Проводиться робота щодо повернення неповнолітніх з території РФ. На сьогоднішній день в Україну повернуто 20 дітей, ще відносно 35 ведеться робота по відновленню документів, встановлення опіки, піклування або усиновлення.
Було зауважено, що на території області функціонують 13 інституційних закладів у сфері управління Міністерства освіти і науки України, один будинок дитини Міністерства охорони здоров’я України та один притулок для дітей Міністерства соціальної політики України. Загальна кількість вихованців в цих закладах – 1726.
Вона наголосила, що система інституційного догляду та виховання дітей є не лише затратною, а також неефективною, та зазначила, що розпорядженням голови облдержадміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації Юрія Гарбуза створено міжвідомчу робочу групу, на теперішній час розробляється регіональний план із реформування системи інституційного догляду.
У 2016-2017 роках на сімейні форми виховання влаштовано 420 дітей, із них усиновлено – 65, передано на виховання в сім'ї опікунів, піклувальників – 294. В області функціонує 14 дитячих будинків сімейного типу, де перебуває 95 дітей та 87 прийомних сімей, у яких виховується 163 дитини.
Особлива увага на Луганщині приділяється запровадженню та розвитку інклюзивної освіти для дітей з інвалідністю. З цією метою у 2017 році з державного бюджету місцевим бюджетам на підтримку таких осіб по Луганській області надано 1125,6 тис. гривень коштів субвенції.
Серед пріоритетних напрямів подальшої роботи Ольга Лішик зазначила утворення служб у справах дітей у структурі виконавчих органів об’єднаних територіальних громад; створення дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей та підготовку кандидатів в усиновлювачі, опікуни (піклувальники), прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі; забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа; визначення потреб територіальних громад у додаткових соціальних, освітніх, медичних і реабілітаційних послугах; утворення інклюзивних класів для забезпечення навчанням дітей з особливими освітніми потребами.