Прес-центр20 грудня 2024, 16:12

«НБУ не обмежує банки щодо кредитування суб’єктів підприємницької діяльності, які мають ознаки дефолту», - представник Нацбанку Борис Качан під час «Діалогу із бізнесом» Луганщини

Проблемні питання кредитування суб’єктів господарювання Луганської області обговорили у межах проєкту «Діалог із бізнесом», ініційованого Президентом України Володимиром Зеленським.

Участь у заході взяли представники Національного банку України та Луганського обласного управління АТ «Державний ощадний банк України», Північно-Східного макрорегіонального управління АТ  КБ «ПриватБанк».

Серед питань, які перед ними поставили підприємці: обмеження доступу релокованого бізнесу до кредитування та участі в державних грантових програмах підтримки і розвитку бізнесу; блокування рахунків підприємств та вимога дострокового закриття кредиту, який було отримано до 2022 року; повернення кредитів, які були використані на придбання майна, що залишилось на тимчасово окупованій території; відмова банківських установ у видачі кредитів бізнесу, який не має майна під заставу, непогашені кредити під майно, яке залишилося на ТОТ та інші.

«Мета зустрічі – не тільки обговорити проблемні питання, а й віднайти компромісні шляхи їх вирішення, отримати професійні роз’яснення щодо цих питань»,  – зазначив перший заступник голови Луганської ОВА Олексій Смирнов, який провів захід.

Борис Качан, представник Департаменту інтегрованого нагляду за банками Нацбанку України, відповідаючи на запитання бізнесу, зазначив: «НБУ не обмежує банки щодо кредитування суб’єктів підприємницької діяльності, які мають ознаки дефолту. Навіть, якщо клієнт банку втратив більше половини своїх активів, але релокувався та відновив свою діяльність на підконтрольній Україні території, то до нього не може бути застосована постанова Правління Національного банку України від 06.10.2023 № 125».  

Він додав, що НБУ розробляє та надає рекомендації банкам, проте не втручається у їх оперативну діяльність.

Ігор Лубчук, представник Департаменту фінансової стабільності НБУ зауважив, що для суб’єктів господарювання, які мають реєстрацію на тимчасово окупованій території, але свою діяльність ведуть на території, підконтрольній уряду України, ніяких обмежень щодо кредитування не існує.

Олександр Койдан, фахівець Луганського обласного управління АТ «Державний ощадний банк України», закликав у діалозі вирішувати кожну окрему ситуацію між банком і його клієнтом, який перемістився з тимчасово окупованої території.

Проте, заступник директора Департаменту Північно-Східного макрорегіонального управління «ПриватБанку» Геннадій Кутняков зазначив, що на сьогодні кредитна політика банку щодо Луганської та Донецької областей є обмеженою.

Під час зустрічі відбулася жвава дискусія щодо реструктуризації кредитів, обслуговування суб’єктів господарювання з тимчасово окупованих територій та інших питань.

Зважаючи на те, що банки постійно створюють перепони для розвитку бізнесу Луганської області, не передбачені чинним законодавством, Олексій Смирнов запропонував провести ще одну зустріч із питань кредитування та фінансової підтримки бізнесу із залученням Офісу Президента України, Міністерство економіки України, Міністерства фінансів України, Фонду розвитку підприємництва та державних банків.

Крім того, він анонсував проведення 25 грудня чергового заходу на тему: «Основні вимоги Закону України від 23.12.1997 №771/97-ВР «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

Директор Департаменту економічного розвитку та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації Ігор Куденко повідомив, що планується проведення для суб’єктів підприємництва семінару на тему: «Існуючі юридичні інструменти отримання підприємствами компенсації збитків, завданих війною» із залученням фахівців Міністерства юстиції України, представників судової влади, експертів, юристів.