Гаряча лінія облдержадміністрації
063-306-48-50
066-833-68-31
056-720-70-94
Оперативний черговий облдежадміністрації
095-910-19-20
Гаряча лінія з гуманітарних питань
0800-332-475
Щомісяця працівник отримує від роботодавця заробітну плату, та, окремо, внесок ЄСВ на свій обліковий запис у Пенсійному фонді. Кожен внесок є персоніфікованим.
Цей процес повторюється кожного місяця, щороку, аж до повного припинення трудової діяльності людини, і поновлюється у випадку повернення до роботи. Результатом цього процесу є персональна база, яка відображає увесь трудовий шлях людини - назву кожного місця роботи, посаду, тривалість стажу і суму сплачених внесків за кожен місяць роботи.
Для ознайомлення з відповідною інформацією потрібно перейти за посиланням https://portal.pfu.gov.ua.
Досягши пенсійного віку, громадянин звертається до Пенсійного фонду за призначенням пенсії, після чого вступають в силу страхові принципи роботи системи.
При зверненні громадянина розпочинає роботу механізм перевірки виконання умов пенсійної страхової програми. Ключові елементи такої системи наступні:
застрахована особа - працівник, майбутній пенсіонер;
сплата внесків - роботодавцем або застрахованою особою, якщо він або вона є фізичною особою-підприємцем чи самозайнятою особою;
фонд внесків, із якого здійснюються виплати - Пенсійний фонд України;
страховий випадок - набуття особою визначеного віку і виконання умов програми.
Для розрахунку розміру пенсії використовується єдина для усіх формула, затверджена пенсійною реформою у 2017 році:
Розмір пенсії = Сз × ІКЗ × Кс,
де: Сз - це розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії; ІКЗ - це індивідуальний коефіцієнт заробітної плати; Кс - це коефіцієнт страхового стажу, що дорівнює множині кількості місяців стажу роботи і вартості одного року страхового стажу.
Формула складається з двох основних частин – внесків, зроблених під час трудової діяльності, та тривалості страхового стажу.
Сз × ІКЗ. При розрахунку розміру пенсії враховується розмір зроблених внесків. Але вони були зроблені у зовсім інших економічних умовах, і мали зовсім іншу цінність, ніж коли людина звертається за пенсією. Тому відбувається процес актуалізації внесків - внески прив'язуються до тих економічних показників, які існували на момент їхньої сплати працедавцем, після чого отриманий коефіцієнт множиться на існуючий розмір середньої зарплати за три роки до звернення за пенсією. Тобто, вартість внесків приводиться у відповідність до сучасних економічних умов. Саме тому таким важливим є офіційне зростання доходів громадян. По суті, цей процес є перетворенням персональних балів з облікового запису на «живі» гроші.
Кс. Другою важливою частиною формули є коефіцієнт страхового стажу. У результаті отримуємо кількість страхового стажу в місяцях, яка множиться на вартість одного року стажу.
Результатом цієї формули і є розмір щомісячної пенсійної виплати.
Надалі відбувається щорічна автоматична індексація пенсійних виплат, для приведення їх у відповідність до актуальних економічним змінам. Цей процес є абсолютно автоматичним та ґрунтується на двох основних показниках - сумі 50-ти відсотків зростання інфляції та 50-ти відсотків зростання середніх зарплат за попередній рік.
Перша така індексація відбудеться у березні 2019 року, після отримання статистичних даних щодо рівня інфляції та зростання середніх зарплат за попередній рік.