Гаряча лінія облдержадміністрації
063-306-48-50
066-833-68-31
056-720-70-94
Оперативний черговий облдежадміністрації
095-910-19-20
Гаряча лінія з гуманітарних питань
0800-332-475
БЕЗОПЛАТНА ПРАВНИЧА ДОПОМОГА
Що таке безоплатна правнича допомога?
Безоплатна правнича допомога – це правничі послуги, спрямовані на забезпечення реалізації прав і свобод людини і громадянина, захист цих прав і свобод, їх відновлення у разі порушення, надання яких гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел.
Правничі послуги включають в себе надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; здійснення представництва інтересів особи в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; забезпечення захисту особи від обвинувачення; надання особі допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правничої допомоги та медіації.
Види безоплатної правничої допомоги!
Безоплатна первинна правнича допомога – вид державної гарантії, що полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Безоплатна вторинна правнича допомога – вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя, яка включає такі види правничих послуг: 1) захист; 2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; 3) складення документів процесуального характеру.
Хто має право на отримання безоплатної правничої допомоги?
Право на безоплатну правничу допомогу – гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правничу допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правничу допомогу у випадках, передбачених Законом.
При реалізації права на безоплатну правничу допомогу не допускається застосовування привілеїв чи обмежень до осіб за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Право на безоплатну первинну правничу допомогу згідно з Конституцією України та цим Законом мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.
Право на безоплатну вторинну правничу допомогу мають внутрішньо переміщені особи; люди з низьким доходом; ветерани війни; члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; діти; постраждалі від домашнього насильства; потерпілі від жорстокого поводження, катування чи сексуального насильства під час воєнних дій; люди, які не мають документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.
Повний перелік категорій, які мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу наведено у статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу».
Суб’єкти надання безоплатної правничої допомоги в Україні
Суб’єкти надання безоплатної первинної правничої допомоги: органи виконавчої влади; органи місцевого самоврядування; фізичні та юридичні особи приватного права; спеціалізовані установи; центри з надання безоплатної правничої допомоги.
Суб’єктами надання безоплатної вторинної правничої допомоги: центри з надання безоплатної вторинної правничої допомоги; адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу.
Як отримати безоплатну первинну правничу допомогу в Луганській обласній державній адміністрації ?
В Луганській обласній державній адміністрації організація надання безоплатної первинної правничої допомоги здійснюється управлінням з питань нормативно-правової роботи та децентралізації облдержадміністрації.
Управлінням надаються наступні види правничих послуг: 1) надання правової інформації; 2) надання консультацій і роз’яснень з правових питань; 3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); 4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правничої допомоги.
Для отримання безоплатної первинної правничої допомоги необхідно скласти звернення у довільній формі та надіслати його на електронну адресу управління: lawdep@loga.gov.ua.
Термін надання правничих послуг безоплатної первинної правничої допомоги складає 30 календарних днів з дня надходження звернення.
Прохання про надання відповідної правової інформації розглядається не пізніше п'ятнадцятиденного терміну з дня отримання звернення.
Звернення з питань, що не належать до компетенції облдержадміністрації, протягом п’яти календарних днів надсилаються до відповідного органу, про що повідомляється особа, яка подала звернення.
Надання безоплатної правничої допомоги центрами Системи безоплатної правничої допомоги
Інформацію щодо найближчих місцевих центрів надання безоплатної правничої допомоги для отримання правничих послуг можна отримати на сайті системи безоплатної правової допомоги: https://legalaid.gov.ua/.
Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна зателефонувавши на Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0 800-213-103 (дзвінки в межах України безкоштовні).
Закон України «Про безоплатну правничу допомогу» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3460-17#top