Прес-центр29 cічня 2019, 17:01

Місцеві громади Луганщини отримали додаткову дотацію з держбюджету

Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» місцевим бюджетам з державного бюджету передбачена додаткова дотація на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я (далі – додаткова дотація). Відповідно до бюджетного законодавства, вона спрямовується на фінансування навчальних закладів (крім зарплат педпрацівників) та на оплату комунальних послуг і енергоносіїв медичних закладів. Для Луганської області сума цієї дотації визначена у розмірі 468,3 млн.грн.

Нещодавно Уряд прийняв розпорядження, яким погодив обласним державним адміністраціям розподіл додаткової дотації, відповідно до якого Луганщина отримала майже 468,3 млн. гривень, з них на обласний бюджет – 233,3 млн. грн. (50 % від загальної суми), на районні бюджети — 151,2 млн. грн. (32% від загальної суми), на бюджети міст обласного значення – 37,2 млн.грн (8% від загальної суми), на бюджети 8 із 9 об’єднаних територіальних громад – 46,3 млн. грн. (10 % від загальної суми). У переліку розпорядження Уряду дотація не надана Привільській об’єднаній територіальній громаді.

"Згідно з Бюджетним кодексом України розподіл додаткової дотації між відповідними місцевими бюджетами в областях має здійснюватися у порядку, визначеному обласними державними адміністраціями, та затверджується рішенням про обласний бюджет. Розпорядженням голови обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації "Про затвердження обласного бюджету на 2019 рік" додаткова дотація розподілена усім 9 об’єднаним територіальним громадам області в сумі 47,3 млн.грн. (у 2018 році 6 об’єднаним територіальним громадам області додаткова дотація розподілена в сумі 32,5 млн.грн.). Обласна державна адміністрація не залишила жодну територію без державної фінансової підтримки" - повідомляє регіональний консультант Асоціації міст України з бюджетних питань у Луганській області Людмила Євсєєва.

Таким чином у Луганській області всім містам обласного значення і об’єднаним територіальним громадам розподілили додаткову дотацію на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я, але, нажаль, така ситуація спостерігається не у всіх областях України.

За інформацією експертів Асоціації міст України 45% додаткових дотацій перерозподілено на обласні бюджети, хоча питома вага видатків на освіту і охорону здоров’я загального фонду обласних бюджетів в структурі загального обсягу асигнувань всіх місцевих бюджетів за відповідними галузями складає лише 11%. А для міст обласного значення, які утримують майже 70 % всієї інфраструктури освіти і охорони здоров’я, передбачено лише 5% загального обсягу дотації, для об’єднаних територіальних громадам, в яких проживає чверть населення нашої держави, - лише 13,5 %.

Асоціації міст України з прикрістю вимушена констатувати, що тенденції несправедливого розподілу цієї дотації збереглися з попередніх років і як захисник та представник інтересів громад звернулася до Прем’єр-міністра України з проханням відмінити вищезазначене рішення Уряду (Розпорядження від 16.01.2019 №14-р) та повернути його на доопрацювання для забезпечення об’єктивного і демократичного розподілу коштів між місцевими бюджетами на здійснення переданих з державного бюджету видатків.

Джерело: АМУ, Луганське_РВ_АМУ