Прес-центр21 квітня 2023, 09:04

Схвалено План заходів із реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров'я в Луганській області, складено дорожню карту його виконання 2023-2025 роки

Обласна координаційна рада з розвитку охорони психічного здоров'я розглянула виконання «Плану заходів на 2021-2023 роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров'я в Україні на період до 2030 року» в Луганській області за 2022 рік та визначилась із напрямками такої роботи на 2023-2025 роки.
Заступниця голови Луганської облдержадміністрації Катерина Безгинська, яка головувала на засіданні, відзначила увагу першої леді України Олени Зеленської до захисту ментального здоров’я та доручила забезпечити всебічну підтримку її ініціативи «Ти як?».
Адже, фахівці відзначають зростання ПТСР від 24 до 40% в усіх його варіантах, а також відтермінованих стресових розладів, тривожно-панічних розладів та депресії, підвищення рівня агресії у сім’ях як прояв емоційних та вольових проблем пацієнтів.
Фахівці б’ють на спалах у зв’язку із таким явищем як дистрес – стан, при якому людина не в змозі повністю адаптуватися до стресових ситуацій та спричинених ними наслідків і проявляє дезадаптивну поведінку.
Для цивільного населення Луганської області дистрес має свою специфіку.
Зокрема, величезні та різкі зміни способу життя у практично кожного жителя регіону, втрати близьких та знайомих, невизначеність термінів закінчення війни та її перебігу, тривога за долю близьких та рідних, розірвані зв’язки в сім’ях.
Після деокупації територій на тлі зростання дистресу спостерігатиметься непідготовленість великої кількості фахівців (психологів та психотерапевтів) до масової роботи з травмами втрати, реакціями горя, стресовими розладами.
Окреме питання - психічні проблеми людей, які не можуть тривалий час залишити міста чи села, які щільно і постійно обстрілюють та руйнують: соціальна депривація, відчуття покинутості, фаталізм.
Й, напрешті, психологічні проблеми тих, хто сам надає психологічну допомогу. Усі ці питання мають вирішуватись у комплексі.
Тож, заслухавши доповіді виконавців зазначеного Плану заходів та результатів роботи, координаційна рада ухвалила План заходів на 2023 рік та визначила дорожню карту робот до 2025 року.
Директор Луганського обласного Центру психічного здоров’я Микола Овчаренко акцентував, що за період з 2020 року в області була створена мережа Центрів психічного здоров'я, прововодилась системне навчання всіх суб'єктів надання послуг у сфері психічного здоров'я саме щодо профілактики, своєчасної діагностики та кваліфікованої допомоги особам з різними психічними розладами, створювалися маршрути пацієнтів, карти послуг.
Але після початку російської агресії основні зусилля працівників сфери психічного здоров'я спрямовані на лікувально-профілактичну роботу з ВПО у шелтерах та гуманітарних хабах, розширення спектру та підвищення якості надання послуг, проведення психоосвітніх заходів тощо.