Прес-центр21 квітня 2023, 12:04

Уряд ухвалив постанову, що спрощує виплати пенсій та різних видів грошової допомоги в Україні і за кордоном

Для оперативного врегулювання ситуації Уряд, ще з початком повномасштабної війни, прийняв постанову про альтернативні способи виплати пенсій і грошових допомог на час дії воєнного стану.
Зокрема, якщо певний уповноважений банк не може здійснювати виплату пенсій та грошових допомог, – люди можуть отримати належні їм виплати у будь-якому відділенні АТ «Ощадбанку» як грошовий переказ без відкриття рахунку; якщо людина отримує пенсію та/або грошову допомогу через АТ «Укрпошта» і вимушена була змінити фактичне місце проживання, вона також може отримати їх у відділеннях АТ «Ощадбанку» як грошовий переказ без відкриття рахунку та ін.
Наразі – для забезпечення безперебійності – механізми виплати пенсій та грошових допомог удосконалюються, зокрема й для тих одержувачів, які тимчасово проживають за кордоном.
Днями Кабінет Міністрів прийняв розроблену Мінсоцполітики постанову, відповідно до якої, у пенсіонерів, що виїхали тимчасово за кордон, з’явилася можливість:
- отримувати пенсійні виплати за кордоном шляхом міжнародного переказу через Укрпошту, за умови наявності в неї технічної можливості. Особливо це актуально для пенсіонерів, які не мають (не мали) поточних рахунків, відкритих в українських банках;
- відновити – без приїзду до України – виплату пенсії, яка була припинена в період воєнного стану, шляхом надіслання відповідної заяви поштою (у порядку, що визначить Пенсійний фонд України). Поки що відновлення виплати можливе тільки при особистому відвідуванні установи ПФУ;
- подавати заяву про виплату пенсії або грошової допомоги через установи уповноважених банків в електронній формі з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису (КЕП) разом з віддаленим відкриттям поточного рахунку, без необхідності особистого відвідування банку.
Таким чином для пенсіонерів, які отримали за кордоном тимчасовий захист, були спрощені механізми отримання пенсійних виплат без виїзду на територію України.
Разом з тим, внесені зміни надають можливість:
- уповноваженим банкам укладати договори про виплату пенсії з регіональними органами Пенсійного фонду України та органами соціального захисту населення незалежно від наявності філій чи відділень банку у регіоні, де проживає пенсіонер (в т.ч. – з банками, які не мають власної мережі, так званими необанками);
- Укрпошті здійснювати виплату грошової допомоги раніше від визначеної графіком дати її виплати (це було можливо лише для пенсії).
Таким чином, спрощено процедури віддаленого відкриття поточного рахунка в банку без відвідування банківської установи та ПФУ й створено можливість отримувати пенсії і виплати за кордоном шляхом міжнародного переказу.
В цілому прийняті зміни розширюють можливості комфортної, швидкої та вчасної виплати пенсій і грошових допомог для їх одержувачів.