Прес-центр29 грудня 2016, 11:12

За дорученням Прем'єр-міністра спільно зі студентською спільнотою напрацьовується алгоритм нарахування стипендій

 За дорученням Прем’єр-міністра  України Володимира Гройсмана спільно зі студентською спільнотою напрацьовується алгоритм нарахування стипендій, який би максимально охопив як питання соціального захисту студентів, так і стимулював їх до здобуття якісної освіти.

Нагадаємо, що 23 грудня під час зустрічі зі студентами Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Володимир Гройсман наголосив, що система стипендій має мотивувати студентів до успіхів у навчанні та підтримувати якість знань. Глава Уряду зауважив, що у Бюджеті-2017 фонд стипендій було збільшено на 580 млн грн до майже 6 млрд грн, та закликав представників студентського самоврядування долучатися до обговорення системи призначення стипендій.

У обговоренні питання розподілу стипендій взяли участь Міністр соціальної політики Андрій Рева, Перший заступник Міністра освіти і науки Володимир Ковтунець, керівники  структурних підрозділів МОН та представники студентської спільноти -  Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» , Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова, Національного університету «Києво-Могилянська академія». Сторони детально обговорили ситуацію, що склалася, заслухали мотиваційні аргументи як представників міністерств, так і студентської спільноти, в конструктивному діалозі напрацьовували спільні рішення, які згодом мають лягти в проект урядового документа.

Так, на академічну стипендію виділено у бюджеті 3,98 млрд грн (вузи, підпорядковані  МОН), на стипендії студентам (курсантам) відомчих вишів Міноборони, МВС, МОЗ тощо передбачено кошти у відповідних бюджетних програмах на підготовку кадрів. Також на соціальну стипендію (для всіх студентів вищих навчальних закладів) передбачено 992 млн грн в бюджеті Міністерства соціальної політики.

Як наголосив Андрій Рева, за умов наявності невикористаних коштів на соціальну стипендію вони будуть перерозподілені на виплату академічної стипендії, а якщо буде нестача (оскільки тільки у березні – квітні орієнтовно буде відома кількість отримувачів соціальної стипендії за результатами внесення інформації про студентів до Єдиного реєстру отримувачів соціальної допомоги), то кошти з академічної стипендії не будуть перерозподілятися на соціальні стипендії.

Водночас з 1 січня запроваджується новий Порядок виплати соціальних стипендій .

Зазначалося, що всі студенти з  1 січня повинні будуть написати заяву на ім’я ректора щодо надання соціальної стипендії та надати необхідний перелік документів до вишу. Університет збирає відповідні особисті справи по кожному студенту та передає їх до управлінь соціального захисту (це зроблено, щоб студенти не стояли в чергах), за результатами обробки заяв буде відбуватися нарахування соціальних стипендій.

Автоматичного продовження отримання студентами соціальної стипендії з 1 січня 2017 року тим, хто її отримує, не буде. Студенти, які подадуть відповідні заяви на отримання соціальної стипендії до останнього робочого дня лютого, отримають соціальну стипендію за січень – лютий. Ті студенти, які будуть подавати заяви у березні -  тільки з березня або того місяця, з якого подадуть заяву. Також з 1 січня 2017 року будуть отримувати виплати студенти-переселенці. Водночас соціальну стипендію не будуть отримувати: студенти-інваліди, малозабезпечені студенти, студентські сім’ї (аргументація Міністерства соціальної політики – вони отримують пенсію, допомогу).

Всього визначено  7 категорій студентів-отримувачів соціальної стипендії.

Варто зазначити, що студенти, які будуть претендувати на академічну та соціальну стипендію, будуть отримувати одну із стипендій на вибір. При цьому студенти-сироти, які будуть мати право на отримання академічної стипендії – будуть отримувати дві стипендії.

Розмір соціальної стипендії для абсолютної більшості студентів – 1000 грн, для студентів-сиріт – 2000 грн.

Нові розміри академічних стипендій будуть виплачуватися з лютого 2017 року.

Мінімальна академічна стипендія буде складати 1100 грн, для окремих спеціальностей – 1400 грн, для відмінників – 1600 грн. За результатами зимової сесії 2016-2017 буде складатися рейтинг студентів (у межах визначеного Урядом відсотка студентів, які будуть мати право на отримання академічної стипендії) за середнім балом за курсом – спеціальністю. Повністю новий Порядок стипендіального забезпечення (академічні стипендії) запрацює з липня 2017 року.

Під час обговорення сторони попередньо домовилися, щоб зафіксувати на рівні постанови Кабінету Міністрів України процент студентів, які будуть мати право отримання академічної стипендії: не менше 40-43%.

Також домовилися переформулювати позицію щодо ліміту студентів-відмінників, які будуть мати право на отримання підвищеної стипендії, оскільки позиція щодо 2% абсолютно неприйнятна. Окрім цього, вирішили відмовитися від норми щодо призупинення виплати академічної стипендії за порушення Статуту та внутрішнього положення університетів.

При цьому Рейтинг студентів, які будуть отримувати стипендію, буде публічним (зазначення ПІП студента).

Окрім цього, під час спілкування керівництва міністерств та студентської спільноти досягнуто домовленостей про те, що студенти підготують свої пропозиції до проекту Положення про стипендіальну комісію ВНЗ та до Положення про призначення стипендій у ВНЗ та нададуть їх  до 29 грудня до 10-00.

Нагальною є і підготовка проекту примірного Порядку формування рейтингу студентів для ВНЗ.

Наступна зустріч керівництва зацікавлених міністерств та представників студентства відбудеться в Міністерстві освіти і науки  29 грудня о 16-00.

До напрацювання рішення щодо зазначених питань можуть долучитися всі бажаючі. Пропозиції щодо проекту урядового рішення стосовно  академічних стипендій та проектів Положення про стипендіальну комісію ВНЗ, Положення про призначення стипендій у ВНЗ, примірного Порядку формування рейтингу студентів можна направляти до 10-00 29 грудня на електронну адресу: i_isaeva@mon.gov.ua

 

http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=249631697&cat_id...