Прес-центр30 травня 2018, 10:05

Рада ЄС схвалює угоду про надання Україні кредиту в 1 млрд. євро

29 травня посли ЄС від імені Ради Євросоюзу досягли згоди з Європейським Парламентом щодо нового пакету макрофінансової допомоги Україні.
 
Подальший кредит у розмірі 1 млрд. євро має забезпечити фінансові потреби України протягом наступних двох з половиною років. Разом із позиками МВФ та інших донорів кредити ЄС спрямовані на підтримку економічної стабілізації та програми структурних реформ.

Попри фінансову допомогу, яку міжнародна спільнота вже зобов’язалася надати Україні, МВФ визначив, що у 2018 та 2019 роках Україні не вистачатиме 4,5 млрд. доларів.

Макрофінансова допомога є винятковою формою фінансової підтримки, яку ЄС поширює на країни-партнери, які відчувають труднощі з платіжним балансом. Це третя операція для України від 2014року. Додатково Євросоюз ще надає допомогу в рамках своєї політики сусідства. 

У 2014 році ЄС пообіцяв надати 1,6 млрд. євро макрофінансової допомоги, а у 2015 році - 1,8 млрд. євро. З них Україна отримала 2,81 млрд. євро. В січні 2018 року через неповне виконання всіх умов було скасовано виділення траншу в розмірі 600 млн. євро.  

Україна є учасницею програми ЄС “Східне партнерство”. 1 вересня 2017 року набула чинності Угода про асоціацію між ЄС та Україною, зокрема й її положення про вільну торгівлю.

Подальше виділення коштів для України обумовлене дотриманням демократичних механізмів таверховенства права, а також гарантуванням шани прав людини. Для отримання кредиту Україна має виконати умови в сфері економічної політики та фінансовій сфері, приділяючи увагу структурним реформам та раціональномуу державному фінансуванню. Також передбачені терміни для виконання вищезгаданих умов. Умови буде прописано у меморандумі про розуміння між Україною та Єврокомісією.

Єврокомісія буде відповідальною за виділення макрофінансової допомоги. Європейська Комісія та Служба зовнішньої дії відслідковуватимуть виконання умов.
 
Спільна заява щодо передумов

У зв’язку з невиконаними умовами та скасуванням третього траншу попередньої програми, Європарламент, Рада ЄС та Єврокомісія погодили спільну заяву.
 
Подальша макрофінансова допомога буде залежною від прогресу у запобіганні корупції, а також від поступу у виконанні програми МВФ, йдеться у заяві. Меморандум про розуміння міститиме зобов’язання зі зміцнення урядування, адміністративних функцій та інституційного улаштування задля запобігання корупції. 

Після кожного надання кредиту Єврокомісія публічно звітуватиме з приводу виконання зобов’язань, особливо тих, що стосуються запобігання корупції.
 
Наступні кроки
 
Європейський Парламент та Раду ЄС спонукатимуть до ухвалення рішення без подальшої дискусії.
 
Ухвалення такого рішення у Раді ЄС вимагає підтримку кваліфікованою більшістю (юридичне підґрунтя: стаття 212, абзац 2 Договору про функціонування Європейського Союзу)
 
Детальніше:
Проект рішення про подальшу макрофінансову допомогу Україні (травень 2018 року)