Прес-центр20 жовтня 2016, 08:10

Щодо дійсності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи

Кабінетом Міністрів України 01 жовтня 2014 року було прийнято постанову № 509 «Про облік осіб, які перемістилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» і затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції.

Листом Мінсоцполітики України від 08.10.2014 №11559/0/14-14/081 було надано роз’яснення стосовно організації роботи структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій (виконавчих органів міських рад).

Зокрема, розроблена форма довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, яку безоплатно видавав уповноважений орган у день подання заяви особою.

Довідку заповнювали вручну, підписувала посадова особа уповноваженого органу та затверджували печаткою. Зазначена довідка була дійсна без проставлення ДМС відмітки про реєстрацію місця проживання особи та без зазначення строку дії довідки.

18 березня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 року № 79 (далі – постанова № 79), якою, зокрема, внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» (далі – Постанова № 509) щодо вимог до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Так, змінами до постанови № 509 визначено, що під час видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі – довідка) посадова особа уповноваженого органу інформує особу, яка переміщується, про обов'язок повідомити протягом 10 днів відповідному територіальному підрозділу ДМС про фактичне місце проживання, а також про зміну фактичного місця проживання або повернення до покинутого місця проживання.

Територіальний підрозділ ДМС у триденний строк після повідомлення особою, яка переміщується, про фактичне місце проживання проводить перевірку наведених у довідці відповідних відомостей, проставляє у разі підтвердження таких відомостей на зворотному боці довідки відмітку про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, та щодня подає в електронній формі уповноваженому органові відповідну інформацію. Довідка не є дійсною без проставлення на її зворотному боці зазначеної відмітки.

 Окрім того, постановою № 79 встановлено обов’язок територіальних підрозділів ДМС провести у двомісячний строк із залученням працівників територіальних органів і підрозділів Міністерства внутрішніх справ, представників інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, перевірку наведених у направлених їм переліках відомостей про фактичне місце проживання осіб та у разі підтвердження таких відомостей  проставляють на зворотному боці довідки відмітку про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці. 

Враховуючи вищевикладене, довідка, яка була видана  після 18.03.2015 року не є дійсною без проставлення на її зворотному боці відмітки про реєстрацію місця проживання особи у відповідності до Постанови №509, довідка, яка була видана  до 18.03.2015 року є дійсною незалежно від наявності на зворотному боці відповідної відмітки про реєстрацію місця проживання до 18.05.2015 року. Після 18.05.2015 року довідка є дійсною за умови проставлення на її зворотному боці відмітки про реєстрацію місця проживання особи у відповідності до Постанови №79.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 №636 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (09.09.2015 вступила в дію) внесені зміни щодо заміни слів «осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» на слова «внутрішньо переміщені особи» (далі-ВПО) та щодо встановлення строку дії довідки – шість місяців з дати її видачі. Також внесені зміни щодо можливості подовження строку дії довідки на наступні шість місяців, для чого внутрішньо переміщена особа мала звернутися за фактичним місцем проживання до уповноваженого органу.

Враховуючи вищевикладене, термін дії довідки, яка була видана  після 09.09.2015 становить шість місяців з дати її видачі; довідка є дійсною за умови проставлення ДМС відмітки про реєстрацію місця проживання особи.

Додатково інформуємо, що до вступу в дію постанови КМУ від 26.08.2015 №636, довідки видавалися із зазначенням строку дії - 2054 рік. Окрім того, ніякими нормативними актами не передбачався обов’язок  заміни раніше виданих довідок. 

Довідки, що були видані внутрішньо переміщеним особам до 13 січня 2016 року, і які були дійсними на момент набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», є чинними та діють безстроково, крім довідок, дію яких було скасовано з підстав передбачених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон), а також довідок, в яких адресою місця проживання ВПО вказано адресу місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права, її підрозділу, будь-якого іншого приміщення, за якою ВПО фактично не проживає.

Довідки, які видані з 13 січня 2016 року (включно) є дійсними та діють безстроково незважаючи на відсутність відповідної відмітки ДМС, крім довідок, дію яких було скасовано з підстав передбачених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон), а також довідок, в яких адресою місця проживання ВПО вказано адресу місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права, її підрозділу, будь-якого іншого приміщення, за якою внутрішньо переміщена особа фактично не проживає.  Довідки, в яких адресою місця проживання вказано адресу місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права, її підрозділу, будь-якого іншого приміщення, за якою внутрішньо переміщена особа фактично не проживає, діяли до 20 липня 2016 року. З метою уникнення випадків припинення виплат ВПО після 20 липня 2016 року такі особи мали поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про своє фактичне місце проживання і до 20 липня 2016 року отримати нову довідку ВПО.

Додатково інформуємо, постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 уряд удосконалив систему призначення (відновлення) та здійснення контролю за соціальними виплатами ВПО. Ухваленою постановою передбачено здійснення структурними підрозділами з питань соціального захисту населення перевірки наведених у довідці про взяття на облік відомостей про фактичне місце проживання ВПО та складання акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї. Це стосується лише тих ВПО, які є отримувачами соціальних виплат, субсидій та пільг. Рішення про виплату ВПО пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), субсидій, довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування  приймають Комісії з питань призначення соціальних виплат ВПО, утворені районними, районними у містах Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Таким чином, спрощено порядок обліку ВПО та забезпечено дієвий контроль в системі здійснення соціальних виплат, субсидій ВПО. Враховуючи вищевикладене, відновлення соціальних виплат (в тому числі пенсій) за дійсними довідками,  здійснюється відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016  № 365 за рішенням Комісії.