Прес-центр30 березня 2024, 13:03

Запроваджено допомогу на дітей, які залишились без батьківського піклування – “Дитина не одна”

Щоб діти не опинилися в дитбудинку чи інтернаті, чинне законодавство передбачає можливість влаштування їх у сім’ї родичів чи знайомих, а також прийомні сім’ї і дитячі будинки сімейного типу.

Після набуття дитиною статусу сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, на неї нараховуються виплати. Але досі законодавство не враховувало потреби у фінансовій підтримці сім’ї, яка приймає дитину на тимчасове влаштування до набуття такого статусу.

Через це виростав ризик, що дитина все одно опиниться у закладі, адже іноді для самотньої бабусі утримання дитини на пенсію ставало непідйомним фінансовим тягарем. Як наслідок, дитина ризикувала отримати повторну травматизацію, залишившися спочатку без батьків, а потім без рідних, потрапивши до інституційного закладу.

Відповідно до розробленої Мінсоцполітики постанови, запроваджується нова допомога «Дитина не одна».

Допомога “Дитина не одна” – це допомога на дітей, які залишились без батьківського піклування, але не набули статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу. Допомогу запроваджено, щоб родини, у яких тимчасово перебувають такі діти, могли забезпечити їм необхідні умови і догляд.
На цю допомогу державі необхідно буде виділити близько 0,5 млрд гривень на рік.

Розмір виплати: 
– 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на кожну дитину*, 
– 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, на кожну дитину з інвалідністю.

Обсяг виплат дорівнює тому, який держава виплачує  на підтримку дітей, які вже мають статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування. 

Звернутися до із заявою про призначення такої допомоги на 6 місяців може людина, до якої тимчасово влаштовано дитину, якщо ця родина постійно проживає в Україні. Тимчасове влаштування оформлюється наказом Служби у справах дітей. 

Звертатися за допомогою можна буде з моменту набрання чинності постановою.

Надання допомоги може бути продовжено, якщо період тимчасового влаштування дитини в сім'ї' рідних чи близьких теж продовжено наказом Служби у справах дітей. 

Заяву можна подати до органів соціального захисту населення, ЦНАП або виконавчих органів територіальних громад.

Підставами можуть бути випадки, коли батьки або один з батьків:
- помер або загинув (а інший з батьків не виконує своїх обов’язків); 
- перебуває в тимчасовій окупації, оточенні;
- перебуває у розшуку як зниклий безвісти за особливих обставин або визнаний таким; 
- перебуває у полоні держави-агресора; 
- позбавлений свободи (затримання, взяття у заручники) державою-агресором; 

Також виплату може оформити представник прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу, в якому тимчасово перебуває дитина.

Тимчасова допомога виплачуватиметься органом соціального захисту населення на особовий рахунок отримувача в уповноваженому банку, який він вказав при заповненні заяви. Також вона може виплачуватися у відділенні пошти за місцем проживання.