Прес-центр11 жовтня 2021, 15:10

Мешканці 120 населених пунктів поблизу лінії розмежування страждають від обстрілів та забруднення мінами, - звіт УВКБ ООН

Першому заступнику голови облдержадміністрації Олексію Смирнову, керівникам місцевих органів влади та структурних підрозділів облдержадміністрації УВКБ ООН презентувало результати Моніторингу у сфері захисту в громадах, що постраждали внаслідок конфлікту на сході України.

Насамперед було окреслено, що являє собою моніторинг у сфері захисту. Це систематичний та регулярний збір і аналіз інформації з метою виявлення тенденцій порушень прав мешканців прифронтових громад та ризиків у сфері захисту населення з метою ефективного планування програм допомоги та адвокаційної діяльності під патронатом УВКБ ООН.

Моніторинг проводився у 156 населених пунктах у 20-кілометровій зоні вздовж лінії розмежування, включаючи 98 населених пунктів у зоні 0-5 км та 58 населених пунктів у зоні від 5 до 20 км. Охоплено 61 населений пункт у Луганській області, та 95 – у Донецькій. Загальна чисельність населення населених пунктів, де проводився моніторинг, склало 360,700 осіб.

Зокрема, було наведено короткий зміст результатів моніторингу в населених пунктах у Луганській області. Ключовими потребами більшої частини населення прифронтових громад регіону стали доступ до соціальних та адміністративних послуг, безпека та засоби до існування. Порівняно з Донеччиною, більш гостро стоїть питання транспорту та зв'язку.

Проблеми безпеки, пов'язані з конфліктом, окреслені у звіті кажуть про те, що 120 (77%) населених пунктів (239 500 мешканців) – у тому числі 87 населених пунктів з 221 600 мешканцями у зоні 0-5 км страждають від порушень режиму припинення вогню, обстрілів, забруднення мінами, пошкоджень цивільних будинків, жертв серед цивільного населення та критичного пошкодження інфраструктури.

Поширені проблеми: забруднення мінами/ вибухонебезпечними залишками війни мають помірний або серйозний вплив на повсякденне життя людей, які мешкають у 124 (79%) населених пунктах, в яких проводився моніторинг, включаючи 86 населених пунктів у зоні 0-5 км від лінії розмежування.

Надважливим критерієм оцінки ситуації є доступ до соціальних та адміністративних послуг. Так, зафіксовано критичний ступінь тяжкості у 35% населених пунктів – ситуація загострилася у 2021 році з впровадженням реформи децентралізації.

Мешканці 153 населених пунктів (276 000 осіб) стикаються з проблемами доступу хоча б до однієї соціальної / адміністративної послуги. 19 000 людей у невеликих населених пунктах не мають доступу до соціальних служб, чи до пенсійного фонду, або до обидвох установ.

За даними ключових інформантів та консультацій з громадою було встановлено, що 152 (97%) населених пункти мають прогалини у доступі до засобів до існування та комерційних послуг. Мешканці 50 населених пунктів відзначили, що потенційно можна знайти роботу в сусідніх районах – проте громадський транспорт недоступний у 60% цих населених пунктів. Також графік його роботи іноді є проблемою.