Прес-центр7 жовтня 2020, 11:10

Паперову Книгу відгуків та пропозицій замінено на сучасні цифрові інструменти захисту прав споживачів

Набув чинності наказ Мінекономіки, який  скасовує обов’язковість ведення Книги відгуків та пропозицій. Це – черговий крок у напрямі дерегуляції, цифровізації бізнес-процесів та зменшення застарілих норм. 

До цього підприємці були змушені витрачати час та значні кошти на адміністрування Книги відгуків та пропозицій, яка знаходилася у кожному торговому відділі та залі закладу громадського харчування.

В рік такі витрати сягали понад 44 млн гривень. У цю суму включались організаційні витрати, призначення відповідального за неї, розгляд скарг. Варто зауважити, що наявність Книги не гарантувало розв’язання проблемних питань, які виникали у покупців. 

У сучасному світі є більш ефективні та зручні інструменти контролю та захисту прав споживачів. Так, можна залишати свої відгуки через «гарячу лінію», електронне та класичне листування чи соціальні мережі. Крім того, сьогодні споживачі можуть звернутися до Держпродспоживслужби та її територіальних органів за захистом порушених прав як у паперовому, так і електронному вигляді (www.consumer.gov.ua).

У територіальних органах Держпродспоживслужби й багатьох місцевих держадміністраціях створені та функціонують консультаційно-інформаційні служби, де споживачі можуть отримати інформацію та допомогу по захисту своїх прав.

Така практика цілком відповідає європейським та світовим стандартам, сприятиме налагодженню ефективної комунікації між бізнесом та споживачем й дозволить зменшити кількість «формальних» перевірок бізнесу.

Нагадуємо, що в березні 2019 року Уряд скасував обов'язкове ведення Книги відгуків та пропозицій. Проте вимоги та згадки про книгу скарг залишалися в низці нормативних документів, зокрема, наказах Мінекономіки.

За інформацією Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України