Прес-центр28 жовтня 2023, 15:10

10-й ювілейний обласний етнофестиваль «Стежками Лемківщини» відбувся у форматі онлайн

Фестиваль, який започаткували у 2005 році, об’єднав ентузіастів, що через роки несуть фольклорні та мистецькі надбання українців-лемків, депортованих з території Польщі до Луганської (колишньої Ворошиловградської) області.

«Традиція запалення «Лемківської ватри» у Переможному, що поблизу Луганського аеропорту, знищена російськими окупантами у 2014 році. Її відродили на Новоайдарщині у 2017-му, але «руський мир» прийшов і туди. Тому сьогодні ми змушені зберігати мовні, культурні та побутові традиції нашої лемківської громади, гортаючи сторінки власних спогадів», - звернулась до учасників заходу заступниця голови Луганської облдержадміністрації Катерина Безгинська.

Пам’ять жертв примусової депортації 1944-1951 років вшанували переглядом відео панахиди, яку відслужили у Лемківській церкві у м. Івано-Франківськ.

З промовою до присутніх звернувся настоятель парафії «Царя Христа» Української Греко-Католицької церкви міста Луганськ отець Михайло Ющишин.

У 2005 році він був одним із організаторів та творців першого етнофестивалю, залишається ним і понині.

Традиції лемків Закарпаття презентував член Всеукраїнського товариства «Лемківщина», історик, етнограф та фольклорист Іван Готра.

Запальні лемківські танці виконав Зразковий ансамбль «Тур’янська долина» села Тур’ї Ременти з Закарпатської області.

Нагадаємо, тільки у 1944 році до Луганської області було переміщено 8 729 лемківських родин. Багато з них не витримали нелюдських умов депортації.

Переселенців розміщували по селах 12 районів області, найбільше - у Новоайдарському та Лутугинському.