Прес-центр20 серпня 2024, 20:08

Понад 1600 учасників зібрались на розширене засідання Конгресу у Кропивницькому: про що говорили

20 серпня у Кропивницькому відбулося розширене засідання Конгресу місцевих та регіональних влад за участі Президента України Володимира Зеленського.

Участь у заході, який відбувся у змішаному форматі, взяли 1642 учасники. Зокрема, керівництво держави, Прем’єр-міністр, секретар РНБО, представники Уряду, керівники центральних органів виконавчої влади, народні депутати, начальники ОВА, голови громад, керівники органів місцевого самоврядування, очільники Асоціацій органів місцевого самоврядування.

Конгрес відвідали також 25 міжнародних представників. Серед них Посол Євросоюзу, посли Іспанії, Італії, Португалії, Хорватії, Чехії, Японії, представники Австрії, Болгарії, Греції, Словенії, Франції, Естонії, Латвії, Канади, Литви, Румунії, Німеччини, Польщі, Словаччини, Фінляндії,  представник ООН.

Модератором засідання став Виконавчий секретар Президії Конгресу місцевих та регіональних влад, заступник керівника Офісу Президента Олексій Кулеба.

Ключовими темами для обговорення стали:

  • поточна ситуація в регіонах, найбільш постраждалих внаслідок російської агресії; організаційна структура управління процесами європейської інтеграції на рівні регіональних органів виконавчої влади;
  • розширення можливостей реалізації проєктів альтернативної генерації електроенергії в територіальних громадах, інструментів державної підтримки проєктів розподіленої генерації для мешканців територіальних громад;
  • ефективне управління земельним ресурсами в територіальних громадах;
  • стан та перспективи проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення у територіальних громадах та наповнення дохідної частини місцевих бюджетів від інвентаризації земель.

“Зовсім скоро початок навчального року для українських дітей та студентів, зовсім скоро опалювальний сезон, до якого мають бути готовими всі українські громади, і зовсім скоро – новий політичний сезон у наших партнерів. А це – продовження перемовин з Євросоюзом щодо вступу України, бюджетні процеси у партнерів. Тобто у нас з вами є коло питань – і внутрішніх і зовнішніх – які прямо впливають на життя наших людей, наших громад і всієї нашої держави”, – зазначив у вітальному слові Глава держави Володимир Зеленський.

Він наголосив на необхідності розширення можливостей державних програм в енергетиці для того, щоб всі громади по максимуму створили альтернативні джерела енергопостачання, а також на питанні забезпечення роботи закладів освіти у офлайн режимі.

Окрему увагу Президент звернув на співпрацю з партнерами в Євросоюзі. За його словами скористатися усіма перевагами, які дає процес євроінтеграції, має не лише центральна влада, але й громади. Відтак, слід налагодити належну взаємодію з Євросоюзом на рівні кожної громади та визначитися із управліннями такою роботою.

Володимир Зеленський також анонсував анонсував створення нової інституції, яка відповідатиме за глобальну єдність українців, захист їхніх інтересів за кордоном та протидію російському впливу. 

У свою чергу, Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак у вступному слові під час засідання Конгресу відзначив партнерські відносини на рівні міст та регіонів і закликав нарощувати ці зусилля. 

Кожна область і кожне місто мають працювати над зміцненням міжнародних зв’язків. Нам потрібні не просто підписані документи, а відчутні результати партнерства. Технічна допомога, спільні проєкти, залучені кошти, розвиток і впровадження політик на місцях”, – сказав він.

Посол Європейського Союзу в Україні, пані Катаріна Матернова, оголосила про нову програму підтримки України, зокрема стосовно реалізації євроінтеграційних процесів на локальному та регіональному рівнях. На цю програму міжнародні партнери виділили 40 млн євро. Вона покликана, крім іншого, сприяти підвищенню рівня обізнаності українських громад про можливості, які відкриває перед ними євроінтеграція.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль поінформував про підготовку енергетичної системи до зими, зокрема про виділення додаткових коштів на розбудову потужностей та посилення захисту енергообʼєктів від російських атак. 

Перша віце-прем’єр-міністерка – міністерка економіки Юлія Свириденко розповіла про реалізацію проєктів із розвитку альтернативних джерел енергії. 

Значний час учасники засідання приділили розгляду питань, які були сформовані на основі онлайн-голосування на сайті Конгресу напередодні засідання. Участь у ньому взяли майже тисяча голів територіальних громад, які обрали найбільш актуальні проблеми, що наразі турбують громади.

В рамках Конгресу місцевих та регіональних влад також відбулося підписання двох Меморандумів.

Меморандум про співробітництво в проведенні інвентаризації земель територіальних громад було укладено між Мінекономіки, Мінагрополітики, Держгеокадастром, Державною податковою службою та всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування.

“23% земель не внесені до кадастру. Сьогодні підписуємо меморандум для прискорення цього процесу. Це буде спільна робота центру та регіонів. Всі землі мають бути внесені до кадастру, завдяки чому потенційні додаткові щорічні надходження до місцевих бюджетів складуть майже 28 мільярдів гривень”, – сказав Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Другий Меморандум – про взаємодію у сфері енергетичної стійкості громад України –  підписано між Мінекономіки, Мінінфраструктури, Міненерго, Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України та Всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування.

Завдяки співпраці державних органів, органів місцевого самоврядування та профільних асоціацій очікується значне зростання кількості термомодернізованих будівель та побудованих сонячних електростанцій”, – зазначила  Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України  Юлія Свириденко.

Питання готовності територіальних громад до зими обговорили під час панельної дискусії “Стан готовності територіальних громад до сталого проходження опалювального сезону 2024-2025 року”. Модерувала панель Юлія Свириденко.

В ході дискусії урядовці розповіли про стан реалізації програм стимулювання проєктів альтернативної генерації електроенергії та про результати співробітництва з міжнародними партнерами в частині підтримки енергетичного сектору України.

Свої питання та пропозиції надали голови обласних військових адміністрацій та голови територіальних громад.

Темою ще однієї панельної дискусії стало питання готовності територіальних громад до початку нового навчального року. Модератором дискусії, у якій взяли участь Міністри освіти та науки, внутрішніх справ, соціальної політики, а також Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій, став Віце-прем’єр-міністр України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій Михайло Федоров.

https://www.congress.gov.ua/ponad-1600-uchasnykiv-zibralys-na-rozshyrene...