Прес-центр17 серпня 2023, 12:08

Найголовніше — не йти на співпрацю з ворогом, — Артем Лисогор жителям окупованих росією територій

Очільник Луганщини Артем Лисогор в інтерв’ю «Східному Варіанту» розповів про фейки, які розповсюджує росія, та як наша держава із цим бореться.

— Артеме Володимировичу, вимушеним переселенцям із Луганщини цікаво, що зараз відбувається на їхній рідній землі. Цього разу в розмові хочеться ще й особливу увагу приділити російським маніпуляціям і фейкам, які вже почали розповсюджувати загарбники на новоокупованих територіях. Тож, розкажіть, будь ласка, що зараз там відбувається?

— Як я неодноразово казав, ситуація на теперішній час катастрофічна. Дійсно, ви знаєте, я вважаю її катастрофічною, і багато хто. Тому що на більшій частині території області відсутні водопостачання, електроенергія, зв’язок, зарплати, медичне обслуговування.

Ну, і, звісно, основне питання — захмарні ціни. Люди не можуть забезпечити свій споживчий кошик, тому що підприємства, які були, вони не працюють. Багато чоловіків забрали у рамках примусової мобілізації, залишилися жінки, діти та люди похилого віку. Зарплатня не виплачується по 8-9 місяців у більшості районів. Самі розумієте, які це умови.

Відсутні вода та електроенергія — ми розуміємо, які наслідки, у тому числі екологічні, можуть бути. Ми всі прекрасно знаємо, що основний каналізаційний шлюз поблизу Сєвєродонецька, куди все збиралося на перероблювання, повністю розбитий. Усі нечистоти, усе сміття накопичується і не вивозиться. Це реально є великою проблемою. Ми розуміємо, чого не відновлюється світло та інтернет-зв’язок. Там залишилися наші люди, російсько-радянська влада не змінила підхід до них. Чим більше люди відкинуті від життя — тим менше вони мають доступ до засобів зв’язку. Такими людьми легше маніпулювати. У тому числі, під час контррозвідувальних засобів складніше забезпечити людей якоюсь інформацією й отримати відомості про те, що там відбувається.

— Аналізуючи соціальні мережі, помітно, що загарбники використовують тактику, як й у 2014 році: починають спотворювати інформацію, змінюють освітню програму в школах, проводять зросійщення. Наскільки дієвою є така стратегія?

— Стратегія в якомусь випадку має свої результати. Тому що, ми розуміємо, за 9 років молодому поколінню і жителям вкладалося, що росія молодець, а все що відбувається в Україні — неправильно.

Але, усе одно, за ці роки в молоді був доступ до Інтернету. І все одно інформація отримувалася, незважаючи на те, що цьому перешкоджали. Люди виїжджали з тимчасово окупованих територій і за кордон, і в Україну, вони розповідали, що там насправді відбувається. Тому неможливо сказати, що всі зазомбовані.

Ви правильно сказали, що русифікація проводиться усюди, де тільки можна. Якщо у 2014-2016 роках у школах квазіреспублік українська мова була як іноземна, то зараз вона взагалі заборонена. Учбовий матеріал з історії України повністю вилучений із закладів освіти, усе русифіковане. Усі історію «лнр» із допотопного періоду, як то кажуть, написали. Дуже цікава ситуація, як можна розповідати про те, чого не було. Звісно, це дуже великий вплив російської агітації саме на розум молоді.

Місцевих жителів змішують із росіянами, яких привозять зі сходу росії. Наших намагаються переселяти, вилучати увесь український контент. Є і заборона перебувати в будь-яких українських групах, у тому числі й спілкуватися. Ми не раз отримували інформацію, що завучі шкіл перевіряють телефони дітей, і потім у компетентні органи доповідають, якщо там виявленні українські номери або групи в соціальних мережах.

Тому з росії йде сильна агітація. Але ми спілкуємося із жителями, які залишаються там. Вони чекають на ЗСУ, чекають на повернення України на тимчасово окуповані території.

Наші люди тримаються. Й одразу після повернення, я думаю, будуть із нами працювати й допоможуть розібратися з усім, що наробив ворог. Хоча й людей із проукраїнською позицією дуже ретельно вишукують.

— Наскільки сильно пропаганда взагалі вплинула на жителів окупованої ще з 2014 року території Луганщини?

— Дивіться, ми всі пам’ятаємо байку про вирощування бойових комарів у Щедрищевому поблизу Сєвєродонецька. Коли Сєвєродонецьк тимчасово окупували, то де ж поділася база? Кудись, мабуть, комарі полетіли. Такого маразму, ви розумієте, дуже багато. Зараз найголовніше — це контрпропаганда. Є із цим великі проблеми на захоплених територіях, тому що дійсно тиснуть на ту роботу, яку проводимо ми й правоохоронні органи. З боку росії є дуже сильний спротив, у тому числі з використання інтернету, телевізійного контенту. Ворог намагається контролювати всі сфери.

Я не можу сказати, що ми нічого не робимо. Проводимо акції, спілкуємося з нашими громадянами, висвітлюємо нашу діяльність, доносимо інформацію, яку ми хочемо донести.

— Тобто, можна сказати, що й Луганська обласна військова адміністрація, і загалом держава, постійно працює для того, щоб завадити процесу зросійщення і розповсюдженню маніпуляцій на тимчасово окупованих територіях?

— Одне з постійних завдань адміністрації — це постійний моніторинг усіх ресурсів, усього, що викладає «влада» республік. Одразу ж на ці фейки ми реагуємо, і в соціальних мережах, і на рівні держави. Ми доносимо ці фейки до наших європейських партнерів, тому що росіяни намагаються лити багато бруду, треба про це розповідати.

Узяти, наприклад, цього моргунова, «гауляйтера» Сєвєродонецька. Він каже, що вони ось там будуть відновлювати Сєвєродонецьк, бо росія прийшла, що є вже указ, вибори проведуть, і з весни почнуть і техніку муніципальну давати, і відновлюватися. Але давайте згадаймо, чому Сєвєродонецьк залишився без техніки, без будівель, без житла, які знищили росія. То треба згадувати, чому так трапилося, а не говорити, що «Україна нічого не робила», і що «зараз занепад».

Це постійна робота й на політичному рівні, і на адміністративному. Усього не розкажеш тут, але будь-який інформаційний «вброс», який закидає росія відносно Луганської області, ми одразу бачимо й одразу на нього реагуємо, розповідаємо нашим громадянам. Тому що, якщо на це не реагувати, воно дійсно буде розквітати й підхоплюватися іншими. Це треба робити постійно.

Ми чітко розуміємо, що треба робити, і як починати працювати на місцях для виявлення зрадників. Вони можуть втекти, але ненадовго. Я впевнений у цьому.

Ми будемо викорінювати цю зраду й цю ідеологію. На тимчасово окупованих територіях залишаються українці, які дійсно вірні нашій країни, вони могли залишитися з різних причин. Але вони не йдуть на співпрацю з ворогом і потерпають від діяльності загарбницької влади.

Зараз ми дуже багато готуємося. У тому числі всі матеріали, які необхідні для протидії. Ми робимо це спільно з тими державними органами, які за це відповідають. Коли ми повернемося, ми повинні чітко встановити, де є влада, де є наш народ, а де є окупанти й зрадники. Усе це буде реалізовано.

— І наостанок, Артеме Володимировичу, що ви можете порадити жителям Луганщини, щоб не потрапити на гачок російської пропаганди?

— Ви знаєте, дуже важко щось радити, коли ти  знаходишся не там і не знаєш усіх обставин. Але найголовніше — це не йти на співпрацю з ворогом, не влаштовуватися на державні служби, хоча ми розуміємо, наскільки складно без роботи й коштів.

Хочеться побажати берегти себе, особливо в той час, коли наші Збройні Сили будуть звільняти ці території. Ми розуміємо, що росіяни можуть і не легко здаватися. Берегти себе, берегти своїх рідних і реально чекати на повернення української влади на свою землю. А після того, як пройде армія, будуть проведені всі заходи.

https://v-variant.com.ua/ru/article/lysohor-protydiia-rosiyskiy-propahandi/